12 Դեկտեմբեր 2013 - 10:58 AMT
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի մասնակցությունն Երևանում աշխատանքը սկսող Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության նիստին, կարող է հող ստեղծել տարածաշրջանի երկրների նախագահների երկխոսության համար: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ Պետքարտուղարության հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Դավութօղլուի այցն Երևան կարող է հիմք դառնալ դրական տեղաշարժի համար Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերություններում:
Թուրքիայի ԱԳ նախարարն այսօր Երևանում կմասնակցի ՍԾՏՀ նիստին:
Ավելի վաղ թուրքական Hürriyet Daily News-ը հայտարարել էր, որ պաշտոնական Անկարան մեծ ակնկալիքներ չունի այդ այցից՝ նշելով, որ դեռ կան շանսեր շարունակելու հայ-թուրքական երկխոսությունը:
«Այցը ջրբաժան կդառնա, քանի որ դա կլինի Դավութօղլուի առաջին այցն Երևան չորս տարի առաջ Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման ջանքերի ձախողումից հետո: Աղբյուրը Թուրքիայի ԱԳՆ-ում հայտնել է, որ մինչ օրս պարզ չէ, ադյոք տեղի կունենա Դավութօղլուի և ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի երկկողմ հանդիպումը ՍԾՏՀ նիստի հետնաբեմում թե ոչ»,- գրում է պարբերականը:
«Չենք մեկնում այնտեղ կոնկրետ առաջարկով»,- ասել է բարձրաստիճան թուրք դիվանագետը՝ հղում անելով թուրքական ԶԼՄ-ների վրա, առ այն, որ Թուրքիան կարող է առաջարկ ներկայացնել հայկական կողմին սահմանի բացման դիմաց: «Բացի այդ, նման առաջարկը կլիներ վաղաժամ ու սխալ: Այնուամենայնիվ, եթե երկկողմ հանդիպում լինի, կբացատրենք մեր տեսլականը տարածաշրջանային խաղաղության վերաբերյալ, այդ թվում նաև մեր երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ: Հետո արդեն կարող են ինչ-որ քայլեր հաջորդել»,- հավելել է նա:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն նշել է նաև, որ Դավութօղլուն մտադիր չէ այցելել Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: «Նախարարը մեկնում է Երևան ՍԾՏՀ շրջանակում: Հուշարձան այցելելը նրա ծրագրի մեջ չի մտնում»,- ասել են ԱԳՆ-ում: Ինչպես twitter-ի իր էջում գրել է ՀՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Արման Սաղաթելյանը, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մտադիր չէ հանդիպել Թուրքիայի արտգործնախարարի հետ:
Մինչդեռ ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը խորհուրդ է տվել Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուին այցելել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը: «Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության նիստին մասնակցելու նպատակով Երևան այցելելուց առաջ Թուրքիայի արտգործնախարարը տարածաշրջանում հնարավոր դրական զարգացումներին միայն վնաս հասցնող, սադրիչ հայտարարությունների փոխարեն ճիշտ կանի օգտագործի պատեհ առիթը և Երևանում այցելի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր` լռությամբ հարգանքի տուրք մատուցելու ցեղասպանության զոհերի հիշատակին»,-ասել է փոխնախարարը: Ըստ Շավարշ Քոչարյանի, Թուրքիան կարող է նպաստել Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը` առանց որևէ նախապայմանի վավերացնելով և կյանքի կոչելով 2009թ. Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունները:
«Եթե Թուրքիան ձգտում է էլ ավելի արագացնել տարածաշրջանի երկրների միջև քաղաքակիրթ հարաբերությունների հաստատման գործընթացը, ապա նա պետք է ճանաչի Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը և բացի իր կողմից փակված հայ-թուրքական սահմանը»,- ասել է Քոչարյանը:
2009 թ. ապրիլին Երևանում ՍԾՏՀ գագաթաժողովին Թուրքիան ներկայացնում էր ԱԳՆ ղեկավար Ալի Բաբաջանը: Անկարան խզել է դիվանագիտական հարաբերություններն Երևանի հետ ղարաբաղյան հակամարտության պատճառով և 1993 թ. փակել է հայ-թուրքական սահմանը:

Участие министра иностранных дел Турции Ахмета Давутоглу в заседании Совета Черноморского экономического сотрудничества, которое состоится в Ереване, может создать почву для диалога между лидерами государств региона. Об этом говорится в заявлении Госдепартамента США.
В заявлении отмечается, что визит Давутоглу в Ереван также может стать основанием для положительных сдвигов в отношениях между Турцией и Арменией.
Глава МИД Турции сегодня прибыл в Ереван для участия в заседании Совета Черноморского экономического сотрудничества.
Ранее турецкая газета Hürriyet Daily News сообщила, что у официальной Анкары нет больших ожиданий по поводу визита Давутоглу в Армению. При этом газета отмечает все еще существующие шансы на продолжение армяно-турецкого диалога.
«Визит станет водоразделом, поскольку это будет первый визит Давудоглу в Ереван после провала усилий по нормализации отношений между Арменией и Турцией четыре года назад. Источник в МИД Турции сообщил, что до сих пор не ясно, проведут ли Давутоглу и глава МИД Армении Эдвард Налбандян двустороннюю встречу в кулуарах встречи ОЧЭС или нет», – пишет издание.
«Мы не едем туда с конкретным предложением»,– сказал высокопоставленный турецкий дипломат, ссылаясь на сообщения в турецких СМИ о том, что Турция может сделать предложение армянской стороне в обмен на открытие границы. «Кроме того, такое предложение было бы преждевременным и неправильным. Тем не менее, если состоится такая двусторонняя встреча, мы объясним наше видение в отношении регионального мира, в том числе нормализации наших двусторонних отношений. Затем могут последовать возможные шаги»,– добавил он.
В МИД Турции также подчеркнули, что у Давутоглу нет никаких планов посетить памятник жертвам Геноцида армян в Цицернакаберде. «Министр едет в Ереван в рамках встречи ОЧЭС. Посещение памятника не входит в его программу»,– сказали в МИД.
Как написал на своей странице в микроблоге Twitter пресс-секретарь президента Армении Арман Сагателян, глава армянского государства не намерен встречаться с Ахметом Давутоглу. “Встреча президента Армении с главой МИД Турции во время визита последнего в Ереван не запланирована и не состоится”, – написал Арман Сагателян.
Вместе с тем, заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян советует министру иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу посетить Мемориал памяти жертв Геноцида армян в Ереване, передает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства. «Вместо провокационных и наносящих ущерб возможным позитивным развитиям в регионе заявлениям в преддверии визита в Ереван для участия в заседании ОЧЭС, было бы правильней использовать удобный случай и посетить в Ереване Мемориал памяти жертв Геноцида, воздав своим молчанием дань памяти жертвам Геноцида», – сказал Кочарян.
По его словам, Турция может содействовать налаживанию отношений с Арменией, ратифицировав и претворив в жизнь подписанные в 2009 году в Цюрихе армяно-турецкие протоколы без каких-либо предусловий. «Если Турция стремится еще более ускорить процесс налаживания цивилизованных отношений между странами региона, то она должна признать Геноцид армян, осуществленный со стороны Османской империи и открыть закрытую со своей стороны армяно-турецкую границу», – сказал Кочарян.
В апреле 2009 года на саммите ОЧЭС в Ереване Турцию представлял глава МИД Али Бабаджан. Анкара разорвала дипломатические отношения с Ереваном из-за нагорно-карабахского конфликта и в 1993 году закрыла армяно-турецкую границу.