ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը կմեկնի Բաքու Ադրբեջանի ղեկավարության հետ հանդիպելու: Այդ մասին նա գրել իր Twitter-ում:
Ուորլիքը չի հստակեցրել, թե երբ կլինի Բաքվում, հայտնում է Trend գործակալությունը: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահի պաշտոնում նշանակվելուց հետո Ուորլիքն արդեն մի քանի անգամ այցելել է Բաքու առանց ՌԴ ու Ֆրանսիայի համանախագահների ուղեկցության:
Մինչ այդ ամերիկացի համանախագահը հայտարարել էր ադրբեջանական ԶԼՄ-ներին, որ պատրաստ է այցելել տարածաշրջան այնքան անգամ, որքան հարկավոր կլինի հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար: «Գտնում եմ, որ երկու երկրների՝ Ադրբեջանի ու Հայաստանի ժողովրդներն արժանի են խաղաղության ու բարգավաճման: Մենք պետք է գտնենք միջոցը, և դա է պատճառը, ինչու ես ստանձնեցի համանախագահի պարտականությունները կատարելու աշխատանքը, ուստի ես գտնում եմ, որ կարելի է գտնել խաղաղության ճանապարհը»,-ասել էր նա:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության համեմատություններին մյուս հակամարտությունների հետ՝ Ուորլիքն ասել էր, որ դա շատ բարդ է, քանի որ հակամարտությունների առաջացման պատճառները տարբեր են: «Այս աշխատանքին ձեռնամուխ լինելուց առաջ, ես աշխատել եմ Աֆղանստանում և առաջատար բանախոսն էի անվտանգության ապահովման գծով երկկողմ համաձայնության կնքման հարցում: Դա բարդ էր, բայց մենք կարողացանք առաջ շարժվելու ճանապարհը գտնել: Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ բանակցությունները բարդ բանակցություններ են, դա ծանր ընտրություն է, որ պետք է կատարվի: Սակայն դա հակամարտություն է, որը հնարավոր է կարգավորել: Կարծում եմ, որ երկու երկրների ժողովրդներն արժանի են խաղաղության ճանապարհ գտնելու: Եկել է դրա ժամանակը: Եթե ես կարող են նպաստել կարգավորմանը, եթե համանախագահները կարող են դյուրացնել այդ գործընթացը, ապա մենք պատրաստ ենք»,-ասել էր Ուորլիքը:

Сопредседатель МГ ОБСЕ от США Джеймс Уорлик поедет в Баку для встречи с руководством Азербайджана. Об этом сам Уорлик написал в своем аккаунте в соцсети Twitter.
Уорлик не уточнил, когда он будет в Баку, сообщает Тренд.
После назначения на должность сопредседателя Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик несколько раз посещал Баку в одиночестве, без сопредседателей от России и Франции.
Ранее американский дипломат заявил азербайджанским СМИ, что готов приезжать в регион столько раз, сколько необходимо будет для достижения мирного урегулирования конфликта. "Считаю, что народы обеих стран – Азербайджана и Армении, заслуживают мира и процветания. Нам нужно найти способ, и это та причина, по которой я взялся за эту работу в качестве сопредседателя, потому что я считаю, что можно найти путь к миру", – сказал он.
Говоря о сравнении нагорно-карабахского конфликта с другими конфликтами, Уорлик сказал, что это очень трудно, поскольку обстоятельства их возникновения разные. "Прежде, чем приступить к этой работе, я работал в Афганистане и был ведущим переговорщиком по вопросу о заключении двустороннего соглашения по обеспечению безопасности. Это было сложно, но мы смогли найти путь продвижения. Переговоры по Нагорному Карабаху – это сложные переговоры, трудный выбор, который должен быть сделан. Но это конфликт, который может быть решен. Я думаю, что народы обеих стран заслуживают того, чтобы найти путь к миру. Пришло время для этого. Если я могу поспособствовать урегулированию, если сопредседатели могут помочь облегчить этот процесс, то мы готовы сделать это", – сказал Уорлик.