31 Հոկտեմբեր 2016 - 09:10 AMT
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հոկտեմբերի 31-ի տարածած հաղորդագրությունն առ այն, թե իբր երեկ գիշեր հայկական կողմը խախտել է հրադադարը կիրառելով 60 միլիմետրանոց ականանետեր, ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետեր ու խոշոր տրամաչափի գնդացիրներ, իրականությանը չի համապատասխանում: ՊԲ լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ դա հակառակորդ կողմի հերթական քարոզչական հնարքն է:
«Ադրբեջանական կողմը ոչ միայն շարունակում է լարել իրավիճակն առաջնագծում՝ պարբերաբար խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը և դիմելով դիվերսիոն հետախուզական փորձերի, այլև սադրանքների է դիմում տեղեկատվական դաշտում»,- նշվում է տարածված հաղորդագրության մեջ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը խստորեն հետևում են հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և երբեք նախահարձակի դերում հանդես չեն գալիս: Նշվում է, որ նման ապատեղեկատվություն տարածելով ադրբեջանական կողմը հող է նախապատրաստում հետագա սադրանքների համար:
Հանգստյան օրերին` հոկտեմբերի 29-ին և 30-ին, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 100 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 2300 կրակոց: Շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ` չեզոք գոտում, դիտարկվել են ականազերծում կատարող ադրբեջանական մի խումբ զինծառայողներ:ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկված պատասխան գործողությունների արդյունքում` հակառակորդը հետ է շպրտվել:

Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики заявило о распространенной азербайджанской стороной очередной дезинформации.
«Распространенное министерством обороны Азербайджана сообщение о том, что вчера (30 октября – ред.) вечером армянская сторона, якобы, нарушила режим перемирия, используя 60 мм минометы, гранатометы АГС-17 и крупнокалиберные пулеметы, не соответствует действительности», – говорится в заявлении Минобороны НКР.
Отмечается, что передовые подразделения Армии обороны НКР строго соблюдают режим перемирия, а подобной дезинформацией азербайджанская сторона готовит почву для дальнейших провокаций.
В выходные дни (30 – 31 октября) Азербайджан на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС нарушил режим прекращения огня более 100 раз. В указанный период ВС Азербайджана произвели в сторону армянских позиций Карабаха более 2300 выстрелов из разнокалиберного стрелкового оружия, сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР). Отмечается, что на северном направлении, в нейтральной полосе, была замечена группа азербайджанских военнослужащих, проводящих разминирование. В результате ответных действий передовых подразделений Армии обороны НКР противник был отброшен.