28 Սեպտեմբեր 2002 - 14:24 AMT
ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ՍԱՐԱՏՈՎԻ ՄԱՐԶԻ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԵՏ ԱՌԱՋԸՆԹԱՑ Է ԱՊՐՈՒՄ, ՀԱՅՏԱՐԱՐԵԼ Է ՄԱՐԶԻ ՆԱՀԱՆԳԱՊԵՏԸ
Ռուսաստանի Սարատովի մարզի տնտեսական համագործակցությունը Հայաստանի հետ առաջընթաց է ապրում: Այդ մասին հայտարարել է այցով Երեւանում գտնվող Սարատովի մարզի նահանգապետ Դմիտրի Այացկովը ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ հանդիպման ժամանակ: Դ.Այացկովը ընդգծել է, որ այդ մասին է վկայում ապրանքաշրջանառության աճը Հայաստանի եւ մարզի միջեւ: Նշելով, որ Սարատովի մարզում բնակվում են մոտ 30 հազար հայեր, նահանգապետը հատուկ ընդգծել է, որ նրանց շրջանում փաստորեն չկան գործազուրկներ: Նահանգապետը հաղորդել է, որ հայերը ընդգրկված են Սարատովի կյանքի բոլոր ոլորտներում: Դ.Այացկովը նշել է, որ համագործակցության ակտիվացման համար անհրաժեշտ է ստեղծել համատեղ ձեռնարկություններ: Նշենք, որ Դ.Այացկովի ներկայիս այցի ընթացքում կքննարկվի կարճամայրուղային Յակ-42 ինքնաթիռների, սառեցնող սարքավորումների, գազ եւ հոսանք տնտեսող սարքավորումների, թվային ԱՀԿ-ի, շինանյութի, սննդամթերքի Հայաստան առաքելու հնարավորությունը:

28 Сентябрь 2002 - 14:24 AMT
ЭКОНОМИЧЕСКОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО САРАТОВСКОЙ ОБЛАСТИ РОССИИ С АРМЕНИЕЙ ПЕРЕЖИВАЕТ ПРОГРЕСС, ЗАЯВИЛ ГУБЕРНАТОР ОБЛАСТИ
Экономическое сотрудничество Саратовской области России с Арменией переживает прогресс. Об этом заявил находящийся с визитом в Ереване губернатор Саратовской области Дмитрий Аяцков на встрече с президентом РА Робертом Кочаряном. Д.Аяцков подчеркнул, что об этом свидетельствует рост товарооборота между Арменией и областью. Отмечая, что в Саратовской области проживает около 30 тысяч армян, губернатор особо подчеркнул, что среди них практически нет безработных. Губернатор сообщил, что армяне вовлечены практически во все сферы жизни Саратова. Для активизации сотрудничества Д.Аяцков отметил необходимость создания совместных предприятий. Отметим, что в ходе визита Д.Аяцкова в Ереван будет рассмотрена возможность поставок Армении ближнемагистральных самолетов Як-42, холодильных устройств, газового и энергосберегающего оборудования, цифровых АТС, стройматериалов, продуктов питания.