26 Հուլիս 2002 - 16:59 AMT
ԱՄԵՐԻԿԱՅԻ ՀԱՅԵՐԸ ԿՈՉ ԵՆ ԱՐԵԼ ԱՄՆ-Ի ԻՇԽԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՆ ՀԵՏԱՔՆՆԵԼ ԵՐՈՒՍԱՂԵՄՈՒՄ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՊԱՏՐԻԱՐՔՈՒԹՅԱՆ ՀՈՂԵՐԻ ԳՐԱՎՄԱՆ ՓԱՍՏԸ
Ամերիկայի հայկական համագումարը /ԱՀՀ/ դիմել է նամակով ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշին, պետքարտուղար Քոլին Փաուելին եւ ազգային անվտանգության նախարար Քոնդոլիզա Ռայսին, որտեղ մտահոգություն է հայտնվում Իսրայելի բանակի կողմից Երուսաղեմում հայկական պատրիարքության հողերի գրավման կապակցությամբ: Ինչպես ասվում է նամակում, հայերը գոյատեւում են այդ տարածաշրջանում արդեն 16 դար շարունակ, իսկ Հայկական պատրիարքությունը հիմնվել է դեռեւս 638 թվականին, ուստի այդ հողերը առանձնահատուկ նշանակություն ունեն Հայ Առաքելական եկեղեցու եւ ողջ աշխարհի հայություն համար: ԱՀՀ-ն կոչ է արել ԱՄՆ իշխանություններին հետաքննել եւ աջակցել Երուսաղեմում ստեղծված իրավիճակի կարգավորմանը:

26 Июль 2002 - 16:59 AMT
АРМЯНЕ АМЕРИКИ ПРИЗЫВАЮТ АДМИНИСТРАЦИЮ США РАССЛЕДОВАТЬ СИТУАЦИЮ С ЗАХВАТОМ ЗЕМЕЛЬ АРМЯНСКОГО ПАТРИАРХАТА В ИЕРУСАЛИМЕ
Армянская ассамблея Америки обратилась с письмом к президенту США Джорджу Бушу, Госсекретарю Колину Пауэлу и министру нацбезопасности Кондолезе Райс, в которм выражается озабоченость по поводу захвата израильской армией земель Армянского патриархата Иерусалима. Как пишется в письме, армяне присутствуют в этом регионе более 16 веков, Армянский же патриархат был основан еще в 638 году, посему эти земли имеют особое значение для Армянской Апостольской Церкви и армян всего мира. ААА призвала администрацию США расследовать происходящее и содействовать разрешению сложившейся в Иерусалиме ситуации.