19 Նոյեմբեր 2020 - 11:30 AMT
Ադրբեջանն ու Հայաստանը նոյեմբերի 13-ից Լեռնային Ղարաբաղում զոհվածների 385 մարմին են փոխանակել։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Այդ թիվը ներառում է երկու կողմերի զոհերին»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը նաև նշել է, որ նոյեմբերի 14-ից Լեռնային Ղարաբաղ է վերադարձել ավելի քան 3000 փախստական: «Լեռնային Ղարաբաղ է վերադարձել 3054 փախստական»,-ասել է նա։
Ըստ դիվանագետի, Ռուսաստանի ջանքերը հնարավորություններ են ստեղծում ԼՂ հակամարտության երկարաժամկետ հնարավորություններ։ Նա հավելել է, որ նոյեմբերի 17-19-ին Մոսկվայում են գտնվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները։ Նրանք խորհրդակցություններ են ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ Ադրբեջանը պատերազմ էր սանձազերծել՝ ահաբեկիչ-վարձկանների ու թուրքերի անմիջական աջակցությամբ։ Նոյեմբերի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ՌԴ ու Ադրբեջանի նախագահների հետ պատերազմի դադարեցման համաձայնություն է ձեռք բերվել։ Ըստ դրա՝ Ադրբեջանը և Հայաստանը կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերում: Բացի այդ, Արցախը Ադրբեջանին է հայձնում Շուշին, Բերձորը և Քարվաճառը։ Իսկ ՌԴ խաղաղապահները տեղակայվում են ԼՂ շփման գծի երկայնքում և Հայաստանի հետ կապող միջանցքում:

19 Ноябрь 2020 - 10:55 AMT
Армения и Азербайджан с 13 ноября обменялись 385 телами погибших во время конфликта в Нагорном Карабахе. Об этом сообщила 19 ноября на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«С 13 ноября передано 385 тел убитых. Эта цифра включает жертвы с обеих сторон», – сказала она, пишет ТАСС.
Захарова добавила, что более 3000 беженцев в настоящий момент вернулись в Нагорный Карабах с 14 ноября. «Идет возвращение беженцев в Нагорный Карабах. С 14 ноября в Нагорный Карабах вернулось 3 054 человека», – сказала она.
Дипломат при этом отметила, что на территорию Армении массово прибывает население из Кельбаджарского района.
Она сообщила, что 17-19 ноября в Москве с визитом по приглашению министра иностранных дел России Сергея Лаврова находятся сопредседатели Минской группы ОБСЕ. Как отметила Захарова, они провели консультации в Министерстве иностранных дел России, а также встретились с представителями Министерства обороны РФ, сверили часы по дальнейшему взаимодействию «тройки» в целях достижения урегулирования карабахской проблемы после прекращения огня.
«В целом принимаемые меры создают условия для долгосрочного и полноформатного урегулирования кризиса на справедливой основе в интересах дружественного армянского и азербайджанского народов», – подчеркнула Захарова.