Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում ընթացող ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստում ելույթում հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ-ը չպետք է անտեսի Ադրբեջանի նախագահ Իլահմ Ալիևի ագրեսիվ նկրտումները։
Նա հիշեցրել է՝ Ալիևը հայտարարել է, որ եթե Հայաստանը Սյունիքի մարզով Ադրբեջանին դեպի Նախիջևան միջանցք չտրամադրի, ապա Ադրբեջանը դա կանի ուժով:
«Սա ոչ այլ ինչ է, քան ՀԱՊԿ անդամ պետության տարածքային ամբողջականության ուղղակի սպառնալիք, և այդպիսի դեմարշները չպետք է անտեսվեն, հատկապես հաշվի առնելով Ադրբեջանի նախագահի ագրեսիվ նկրտումները: Կարծում եմ, որ մեր Կազմակերպությունը միանշանակ դիրքորոշում պետք է հայտնի ՀԱՊԿ անդամ յուրաքանչյուր երկրի տարածքային ամբողջականության դեմ ցանկացած ոտնձգությանը», – նշել է Գրիգորյանը։
Նա անդրադարձել է ևս մեկ աղաղակող փաստի՝ ապրիլի 12-ին Ադրբեջանի նախագահի մասնակցությամբ Բաքվում Արցախյան պատերազմին նվիրված, այսպես կոչված «Ռազմավարի պուրակի» բացմանը, որտեղ հայկական ռազմական տեխնիկային զուգընթաց, ցուցադրված էին հայկական զինված ուժերի զինվորների մանեկենները, զոհված հայ զինծառայողների անձնական իրերն ու սաղավարտները:
«Այսպես կոչված «պուրակի» բացման արարողությունը և Ադրբեջանի նախագահի ելույթն այդ արարողության ժամանակ, ևս մեկ անգամ հստակ ցուցադրում են, որ վերոնշյալ քայլն ուղղված է պատերազմում զոհվածների, անհայտ կորածների և գերիների հիշատակի հանրային նվաստացմանը: Կարծում եմ, որ այս զազրելի, առողջ հոգեկառուցվածքի հետ անհամատեղելի, խեղված միջոցառման հրապարակված կադրերը, ծանր հոգենստվածք կթողնեն ցանկացած նորմալ մարդու մոտ: Եթե իրերն իրենց անունով կոչենք, ապա այդպիսի չակերտավոր «պուրակ» ստեղծելու բուն գաղափարն իրական ֆաշիզմի դրսևորում է», – ասել է նա։
Գրիգորյանն ասել է, որ ՀԱՊԿ-ի կողմից պետք է պատշաճ գնահատական հնչի այսպես կոչված չակերտավոր «պուրակի» վերաբերյալ:
ԱԽ քարտուղարը Դուշանբեում է աշխատանքային այցով: Ապրիլի 28-ին նա երկկողմ բանակցություններ է վարել իր ռուս պաշտոնակից Նիկոլայ Պատրուշևի հետ։ Ապրիլի 29-30-ը ներառյալ Գրիգորյանը երկկողմ հանդիպումներ կանցկացնի Ռուսաստանում։

Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) не должна оставлять без внимания агрессивные устремления азербайджанского президента Ильхама Алиева в отношении Армении. Об этом заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян на заседании комитета секретарей советов безопасности ОДКБ в Душанбе.
Он напомнил, как Алиев заявил, что если Армения не предоставит Азербайджану коридор в Нахиджеван через Сюникскую область Армении, то Азербайджан сделает это силой.
«Это не что иное, как прямая угроза территориальной целостности государства – члена ОДКБ, и такие демарши не должны оставаться без внимания, особенно с учетом агрессивных устремлений азербайджанского президента. Полагаю, что наша Организация должна выражать однозначную позицию по поводу любого посягательства на территорию любого из государств – членов ОДКБ», – заявил Григорян.
Он также напомнил про еще один возмутительный факт: 12 апреля при участии президента Азербайджана в Баку открылся так называемый «Парк трофеев», посвященный войне в Арцахе, где наряду с армянской военной техникой выставлены манекены солдат армянских вооруженных сил, личные вещи и каски погибших армянских военнослужащих.
«Церемония открытия этого так называемого «парка» и выступление на ней президента Азербайджана еще раз наглядно демонстрируют, что вышеуказанная акция направлена на публичное унижение памяти погибших в войне, пропавших без вести и пленных. Полагаю, что опубликованные кадры с этого гнусного, несовместимого со здоровой психикой, ущербного мероприятия оставят тяжелый осадок у любого нормального человека. Если называть вещи своими именами, то сама идея создания такого «парка» в кавычках – это проявление настоящего фашизма», – отметил он.
«Очевидно, что такие псевдопатриотические выходки направлены на долгосрочное закрепление в сознании азербайджанского народа образа заклятого врага в лице всего армянства, что никак не может способствовать установлению продолжительного мира в регионе. Полагаю, что со стороны ОДКБ должна быть дана надлежащая оценка этому так называемому «парку» в кавычках», – заявил Григорян.
Секретарь Совбеза находится с рабочим визитом в Душанбе. 28 апреля он провел двусторонние переговоры со своим российским коллегой Николаем Патрушем. 29-30 апреля Григорян проведет двусторонние встречи в России.