3 November 2021 - 11:34 AMT
Նոյեմբերի 2-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովը հեռախոսազրույց են ունեցել, հայտնում է ՌԴ արտգործնախարարությունը։
Ըստ հաղորդագրության՝ երկու երկրի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների, տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի արդիական հարցեր։
«Մտքեր են փոխանակվել Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքի վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով նոյեմբերին ստորագրված եռակողմ փաստաթղթի մոտեցող տարելիցը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Անդրադարձ է եղել նաև հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության նվազեցմանը, Հարավային Կովկասում տրանսպորտային և տնտեսական բոլոր կապերի ապաշրջափակմանն ու տարածաշրջանային համագործակցության համար բարենպաստ մթնոլորտի ստեղծմանը:
«Լավրովը կարևորել է Ադրբեջանի և Հայաստանի հարաբերությունների քաղաքական-դիվանագիտական կարգավորմանն ուղղված ջանքերի շարունակումը»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

3 Ноябрь 2021 - 12:11 AMT
Главы МИД РФ и Азербайджана обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе и разблокировку коммуникаций
2 ноября состоялся телефонный разговор министра иностранных дел России Сергея Лаврова и главы МИД Азербайджана Джейхуна Байрамова. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
Отмечается, что состоялся обмен мнениями о ходе реализации договоренностей лидеров Азербайджана, Армении и России от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года с учетом приближающейся годовщины принятия трехстороннего заявления о полном прекращении огня и всех военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта.
«Проведена «сверка часов» по вопросам снятия напряженности на армяно-азербайджанской границе, разблокирования всех транспортных и экономических связей на Южном Кавказе, создания благоприятной атмосферы для регионального сотрудничества. С.В.Лавров акцентировал важность продолжения усилий, направленных на политико-дипломатическое урегулирование всего комплекса вопросов отношений Азербайджана и Армении», – говорится в сообщении.
Министры с удовлетворением констатировали поступательное развитие многопланового российско-азербайджанского стратегического партнерства. Главы внешнеполитических ведомств обсудили актуальные вопросы двусторонних отношений, региональной и международной повестки дня.