ԱՄՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնը (CDC) հունվարի 10-ից պարզեցրել է Հայաստան այցելությունների վերաբերյալ հրահանգները՝ նվազեցնելով «4 մակարդակ՝ շատ բարձր»-ից մինչև «3 մակարդակ՝ բարձր»։
Ինչպես նշել են CDC-ում, ամերիկացիները պետք է ամբողջությամբ պատվաստված լինեն «3 մակարդակի» երկրներ ուղևորությունից առաջ, մինչդեռ «4 մակարդակին» դասված երկրներ այցելություններից պետք է խուսափել։
ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտը ևս նոր հրահանգավորում է ներկայացրել ՀՀ ուղևորությունների վերաբերյալ՝ դասելով այն «3 մակարդակ՝ վերանայել ուղևորությունը» կարգին։
Պետական դեպարտամենտը հորդորում է ԱՄՆ քաղաքացիներին նախկինի պես խուսափել Լեռնային Ղարաբաղին հարակից տարածքներ ուղևորություններից, վերջին մարտական գործողությունների պատճառով։

11 Январь 2022 - 12:40 AMT
Центры по контролю и профилактике заболеваний США (CDC) 10 января упростили рекомендации по поездкам в Армению, понизив их с «Уровня 4: очень высокий» до «Уровеня 3: высокий».
Как отмечают в CDC, американцы должны быть полностью вакцинированы перед поездкой в пункты назначения уровня 3, в то время как пункты назначения уровня 4 следует вообще избегать.
Государственный департамент США также выпустил новую рекомендацию по поездкам в Армению, присвоив стране значок «Уровень 3: пересмотреть путешествие».
В Госдепе рекомендуют гражданам США продолжать избегать поездок на территории, прилегающие к Нагорному Карабаху, из-за недавних боевых действий.