14 Հոկտեմբեր 2022 - 08:55 AMT
ՌԴ ԱԳՆ․ Միրզոյան-Լավրով-Բայրամով հանդիպմանը հատուկ ուշադրություն է հատկացվել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման շուրջ բանակցություններին
Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպմանն Աստանայում հատուկ ուշադրություն է հատկացվել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման շուրջ բանակցությունների ընթացքին։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարարությունը։
Նշվում է, որ նախարարները քննարկել են «հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված համատեղ ջանքերը», հաստատել են նվիրվածությունը ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021-ի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների բոլոր դրույթների կատարմանը։
«Առարկայական քննարկում է եղել տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցերի վերաբերյալ՝ ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի փոխվարչապետների գլխավորած եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության, ՌԴ խորհրդատվական աջակցությամբ հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովի, երեք երկրի հասարակությունների և փորձագետների ներկայացուցիչների երկխոսության գծով։ Առանձին ուշադրություն է հատկացվել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման շուրջ բանակցությունների ընթացքին»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել եռակողմ շփումները տարբեր մակարդակներով և մոտակա ժամանակահատվածում։
Աստանայում է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նա մասնակցում է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին:

14 Октябрь 2022 - 10:18 AMT
МИД РФ: На встрече Мирзоян-Лавров-Байрамов особое внимание было уделено переговорам о подписании мирного договора между Ереваном и Баку
14 октября в Астане «на полях» мероприятий по линии СНГ состоялись трехсторонние переговоры глав МИД Армении, РФ и Азербайджана Арарата Мирзояна, Сергея Лаврова и Джейхуна Байрамова.
Министры обсудили совместные усилия по нормализации азербайджано-армянских отношений. Подтвердили приверженность комплексному соблюдению всех положений заявлений лидеров Армении, Азербайджана и России от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года, сообщает пресс-служба МИД РФ.
«Проведен предметный обзор по вопросам разблокирования экономических и транспортных связей в регионе по линии трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров России, Азербайджана и Армении, работы Комиссии по делимитации азербайджано-армянской границы при консультативном содействии России, диалога представителей общественности и экспертов трех стран. Отдельное внимание уделено ходу переговоров по заключению мирного договора между Азербайджаном и Арменией», – говорится в сообщении.
Условлено продолжить трехсторонние контакты на различных уровнях в ближайшее время.
Премьер-министр РА Никол Пашинян также находится в Астане, он участвует в очередном заседании Совета глав государств СНГ.