26 Հունիս 2023 - 07:04 AMT
Վերականգնվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Արցախի գրասենյակի կողմից բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բժշկական կենտրոններ, հայտնում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը։
Հունիսի 25-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու՝ 9 ուղեկցողների հետ միասին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Արցախի գրասենյակի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ, տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ՝ տասնօրյա լիակատար արգելափակումից հետո։ Դեռևս բազմաթիվ բուժառուներ սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստան և Արցախ վերադարձին:
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 16 բուժառուի (ուղեկցողների հետ միասին), ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ժամանակին ուղեգրվել էին ՀՀ բուժում ստանալու համար, ինչպես նաև Արցախ տեղափոխել հրատապ անհրաժեշտության դեղորայք և բժշկական պարագաներ։
Այս պահի դրությամբ «Արևիկ» բուժմիավորումում 4 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում»։

26 Июнь 2023 - 13:23 AMT
25 июня из ЗАО «Республиканский медицинский центр» Министерства здравоохранения Арцаха 15 пациентов вместе с 9 сопровождающими при посредничестве и в сопровождении Арцахского офиса Международного комитета Красного Креста были доставлены в специализированные медицинские центры РА. Об этом сообщает Информационный штаб Арцаха.
Отмечается, что процесс возобновился после десятидневной полной блокады.
«Многие больные все еще ждут своего перевозки в Республику Армения и возвращения в Арцах. Планируется в течение дня на машинах МККК вернуть в Арцах 16 пациентов (вместе с сопровождающими), которые в рамках госзаказа в свое время были направлены на лечение в РА, а также перевезти в Арцах необходимые лекарства и медицинские принадлежности», – говорится в сообщении.
В настоящее время в медобъединении «Аревик» 4 ребенка находятся в неонатальном и реанимационном отделениях, а в ЗАО «Республиканский медицинский центр» 8 пациентов находятся в реанимационном отделении, 3 из которых находятся в крайне тяжелом состоянии.