31 Հուլիս 2023 - 13:55 AMT
Արցախի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Դավիթ Բաբայանը, անդրադառնալով Արցախում և նրա շուրջ տիրող իրավիճակին, ասել է, որ եթե ճնշումը շատ մեծանա, երկու տարբերակ կունենան՝ կամ պատերազմել ազգովի, կամ թողնել ու բիբլիական ձևով դուրս գալ հայրենիքից։
Նա զգուշացրել է, որ երկրորդ տարբերակի դեպքում աշխարհաքաղաքական լանդշաֆտը լիովին փոխվելու է, գրում է «Փաստինֆոն»։
Նա նշել է, որ Արցախի անկախության ճանաչման հարցով ՄԱԿ-ի անդամ երկրներին դիմելու՝ Արցախի ԱԺ-ի քայլը արվել է ստեղծված ճգնաժամից դուրս գալու հույսով, բայց, իր անձնական կարծիքով, հիմա դա չէր առաջնայինը։
«Մի քանի անգամ նույն հարցով դիմել ենք ՄԱԿ-ին՝ այդ թվում 2020թ․ պատերազմի ընթացքում, բայց որևէ արձագանք չենք ստացել։ Հասկանո՞ւմ եք, երբ դիմում ես ու անտեսում են դիմումդ՝ այն էլ բազմիցս, ուղղակի վնասում ես պետականությանը․․․
Չեմ քննադատում ԱԺ- ի քայլը, գուցե իրենք են ճիշտը, չեմ կարող վստահաբար ասել, բայց կարծում եմ, որ հիմա շատ ավելի կարևոր է Արցախի փրկությունը։ Իսկ դա հնարավոր կլինի, եթե, նախ և առաջ, ազգովի աշխատենք այդ ուղղությամբ, բայց աշխատենք, ոչ թե կենացներ ասենք։ Սկզբունքային մոտեցումը մեր չի փոխվել ու չի փոխվելու՝ Արցախն Ադրբեջանի գերիշխանությունը երբեք չի ընդունելու։
Եթե բանը հասնի նրան, որ ճնշումը շատ մեծանա, ապա երկու տարբերակ է հնարավոր՝ կա՛մ պիտի պատերազմենք ազգովի, կա՛մ թողնենք ու բիբլիական ձևով դուրս գանք մեր հայրենիքից։ Իսկ երկրորդ տարբերակի դեպքում աշխարհաքաղաքական լանդշաֆտը լիովին փոխվելու է։ Դա թող բոլորն իմանան ու հետևություններ անեն»,- ասել է Բաբայանը։
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքում ստեղծված վիճակին ու հարցին, թե ինչպես է հաջողվում ագրեսոր Ադրբեջանին, թքած ունենալով աշխարհի, հիմնարար իրավունքների ու միջազգային պարտավորությունների վրա, առաջ տանել իր ցեղասպան քաղաքականությունը՝ Բաբայանը նշել է, որ Ադրբեջանին դա հաջողվում է ճիշտ քաղաքականությամբ։
«Ադրբեջանին դա հաջողվում է ճիշտ քաղաքականությամբ։ Որքան էլ ցավալի լինի մեզ համար, բայց իրենց ազգային շահերն ադրբեջանցիներն ատամներով պաշտպանում են։ Ալիևն ինքն էր ասում, որ աշխարհը ստիպում է ճանաչել Արցախի անկախությունը, բայց տեղի չտվեց, դիմադրեց ու հաղթեց։ Իսկ ի՞նչ ենք անում մենք․․․ Միայն տալիս ենք, կամավոր զիջում ենք մեր հայրենիքը։ Պետք է, ի վերջո, հասկանալ, թե ում հետ գործ ունենք ու սառնասրտորեն գործել»,-նշել է Բաբայանը։
ՄԱԿ անդամ երկրների կողմից գործնական քայլեր ձեռնարկելու՝ այդ թվում օդային միջանցք բացելու և Արցախին հումանիտար օգնություն ուղարկելու հույս Բաբայանը չունի։ Դա չեն անի, ըստ նրա, քանի որ շահ չունեն դրանից։
«Ադրբեջանը բոլորին կաշառում է՝ մեկին փողով, մեկին խավիարով, մյուսին նավթով․․․ Նրանք ամեն ինչ անում են իրենց պետության համար։ Մենք էլ մեր հայրենիքի համար պիտի անենք։ Ազգովի պիտի անենք, թույլ չտանք հակապետական քայլեր անել իշխանություններին, մեծ ճնշում գործադրել ոչ թե տրանսպորտը 2 դրամով թանկացնելու ժամանակ, այլ ապազգային որոշումների վտանգի առկայության դեպքում։ Մե՛նք պիտի անենք դա, ուրիշներից նեղանալ պետք չէ․ մեր ազգային շահերը եթե ինքներս չենք պաշտպանում, ումի՞ց իրավունք ունենք նեղանալու»,-շեշտել է Բաբայանը՝ հավելելով, որ Հայրենիքի վտանգված մասը՝ Արցախը փրկելու հնարավորություն դեռ ունենք։

31 Июль 2023 - 11:02 AMT
Обращение Национального собрания Арцаха к государствам-членам ООН по вопросу о признании независимости Арцаха было сделано в надежде выйти из создавшегося кризиса. Об этом заявил представитель президента Арцаха по особым поручениям Давид Бабаян.
По его мнению, сейчас это не является приоритетом, пишет «ФактИнфо».
«Если бы я принимал решение, я бы этого не сделал. Мы несколько раз обращались в ООН с одним и тем же вопросом, в том числе и в 2020 году, во время войны, но ответа мы не получили. Вы понимаете, что когда вы подаете заявление, а ваше заявление слишком часто игнорируют, вы просто наносите ущерб государству?» – отметил Бабаян.
««Я не критикую действия НС, может быть, они и правильные, точно сказать не могу, но думаю, что спасение Арцаха сейчас гораздо важнее. И это будет возможно, если, прежде всего, мы как нация будем работать в этом направлении, но работать, а не тосты произносить. Наш принципиальный подход не изменился и не изменится: Арцах никогда не примет суверенитет Азербайджана. Если дойдет до того, что давление усилится, то возможны два варианта: либо мы должны идти на войну как нация, либо мы по-библейски покидаем родину. А в случае второго варианта геополитический ландшафт полностью изменится. Пусть все об этом знают и принимают меры», – сказал Бабаян.
Касаясь ситуации, создавшейся в Лачинском коридоре, и вопроса о том, как агрессору Азербайджану удается продвигать свою политику геноцида, игнорируя мир, основные права и международные обязательства, Бабаян отметил: «Азербайджан преуспевает в этом посредством правильной политики. Как бы нам ни было больно, азербайджанцы зубами защищают свои национальные интересы. Сам Алиев говорил, что мир вынуждает его признать независимость Арцаха, но он не уступил, сопротивлялся и победил. И что мы делаем? Мы только отдаем, мы добровольно уступаем нашу Родину. В конце концов, нам нужно понять, с кем мы имеем дело, и действовать спокойно».
Бабаян не надеется, что страны-члены ООН предпримут практические шаги, включая открытие воздушного коридора и отправку гуманитарной помощи в Арцах. По его словам, они не будут этого делать, потому что не заинтересованы в этом.
«Азербайджан подкупает всех: кого деньгами, кого икрой, кого нефтью… Они делают все для своего государства. Мы должны сделать это для нашей Родины. Мы должны действовать общенационально, не допускать антигосударственных действий властей, оказывать сильное давление не тогда, когда стоимость транспорта повышается на 2 драма, а когда возникает опасность антинародных решений. Мы должны это сделать, нам не нужно злиться на других. Если мы не будем защищать наши национальные интересы, на кого мы имеем право злиться», – подчеркнул Бабаян, добавив, что у нас еще есть шанс спасти Арцах, находящуюся под угрозой часть Родины.