14 Փետրվար 2025 - 12:30 AMT
Հայաստանի ազգային հավաքականի և ռուսական «Կրասնոդար» ակումբի կիսապաշտպան Էդուարդ Սպերցյանին ցանկացել է ձեռք բերել թուրքական Սուպերլիգան ներկայացնող «Տրաբզոնսպոր» ակումբը, հայտնում է Factor.am-ը թուրքական լրատվամիջոցների վրա հղումով։
«Տրաբզոնսպորը» հունվարին առաջարկ է ներկայացրել «Կրասնոդարին»՝ հայ ֆուտբոլիստի տրանսֆերի համար, որը կազմել է ավելի քան 10 միլիոն եվրո՝ ներառյալ բոնուսները և հետագա վաճառքի իրավունքը։ Թուրքական ակումբը թույլտվություն է ստացել նաև ֆուտբոլիստի հետ բանակցելու, քանի որ Սպերցյանը երկար ժամանակ ցանկանում է տեղափոխվել Եվրոպա։
Այնուամենայնիվ, տրանսֆերը չի կայացել, և ըստ որոշ տեղեկությունների, պատճառը քաղաքական բնույթ է կրել։ Լրատվամիջոցները պնդում են, որ Սպերցյանը այս հարցը քննարկել է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ղեկավարության և ազգային հավաքականի ժամանակավոր գլխավոր մարզիչ Սուրեն Չախալյանի հետ, որը դեմ է արտահայտվել տեղափոխությանը։
Հայաստանի ազգային հավաքականը ներկայումս չունի գլխավոր մարզիչ։ Սուրեն Չախալյանը նոյեմբերին նշանակվել էր որպես ժամանակավոր պաշտոնակատար և թիմը նրա գլխավորությամբ անցկացրել է երկու հանդիպում։
Transfermarkt-ի տվյալներով՝ Էդուարդ Սպերցյանի շուկայական արժեքը գնահատվում է 20 միլիոն եվրո։ «Կրասնոդարը» նախկինում մերժել է նաև եվրոպական մի շարք ակումբների առաջարկները, որոնք գերազանցել են թուրքական ակումբի ենթադրյալ առաջարկը։

14 Февраль 2025 - 13:12 AMT
Турецкий клуб «Трабзонспор», выступающий в Суперлиге, пытался получить Эдуарда Сперцяна, полузащитника сборной Армении и российского клуба «Краснодар», сообщает Factor.am со ссылкой на турецкие СМИ.
В январе «Трабзонспор» предложил более €10 миллионов, включая бонусы и процент от последующей продажи. Клуб также получил разрешение на переговоры с игроком, так как Сперцян давно хочет перейти в европейский чемпионат.
Однако трансфер не состоялся. По информации ряда источников, причиной стали политические соображения. СМИ сообщают, что Сперцян обсудил ситуацию с руководством Федерации футбола Армении и и.о. главного тренера национальной сборной Суреном Чахаляном, который выступил против перехода.
Сборная Армении в настоящее время остается без главного тренера. Сурен Чахалян был назначен временным наставником в ноябре и провел с командой два матча.
По данным Transfermarkt, рыночная стоимость Эдуарда Сперцяна составляет €20 миллионов. «Краснодар» ранее отклонил предложения от нескольких европейских клубов, которые превышали предложение «Трабзонспора».