11 Հուլիս 2025 - 10:31 AMT
Եվրամիությունը կոչ է արել Ադրբեջանին ու Հայաստանին հնարավորինս շուտ սկսել խաղաղության համաձայնագրի նախագծի ստորագրումն ու վավերացումը: Այդ մասին հայտնել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով ներկայացուցիչ Անիտա Հիփերը, տեղեկացնում է 1lurer.am-ը։
«ԵՄ-ն վճռականորեն աջակցում է երկու երկրի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Մենք կոչ ենք անում կողմերին հնարավորինս շուտ սկսել խաղաղության համաձայնագրի նախագծի ստորագրումն ու վավերացումը։ ԵՄ-ն պատրաստ է լրացուցիչ աջակցություն և փորձագիտական աջակցություն տրամադրել, եթե կողմերը դիմեն այդ հարցով»,- ասել է Հիփերը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև հուլիսի 10-ին Աբու Դաբիում կայացած հանդիպումը։
Նա այդ բանակցություններն անվանել է «կարևոր քայլ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և անվտանգության հաստատման ճանապարհին»։
Հուլիսի 10-ին Ալիևը և Փաշինյանը Աբու Դաբիում քննարկել են խաղաղության օրակարգը։ Բանակցությունների ընթացքում, որոնք տեղի են ունեցել դեմ առ դեմ և ընդլայնված կազմով ու տևել գրեթե 5 ժամ, կողմերը համաձայնել են շարունակել երկկողմ բանակցությունները և Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև վստահության ամրապնդման միջոցառումները։

11 Июль 2025 - 11:02 AMT
Европейский союз призвал Азербайджан и Армению ускорить подписание и ратификацию проекта мирного соглашения. Об этом заявила представитель ЕС по вопросам внешней политики и безопасности Анита Хиппер, сообщает «1lurer.am ».
«ЕС решительно поддерживает процесс нормализации отношений между двумя странами. Мы призываем стороны как можно скорее приступить к подписанию и ратификации проекта мирного соглашения. ЕС готов предоставить дополнительную поддержку и экспертную помощь, если стороны обратятся с соответствующим запросом», — сказала Хиппер, комментируя встречу президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна, которая прошла 10 июля в Абу-Даби.
Она назвала эти переговоры «важным шагом на пути к установлению устойчивого мира и безопасности в регионе».
10 июля Алиев и Пашинян обсудили в Абу-Даби повестку дня по мирному урегулированию. Переговоры проходили как в узком, так и в расширенном составе и длились почти пять часов. Стороны договорились продолжить двусторонние переговоры и укрепление доверия между Арменией и Азербайджаном.