Հայաստանը և Ադրբեջանը խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների վերջնական փուլում են։ Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ամերիկացի սենատորների հետ պաշտոնական ընթրիքի ժամանակ։ Նրա ելույթը հեռարձակվել է ամերիկյան հեռուստաալիքներով։
«Հայաստան, Ադրբեջան, մենք այնտեղ հրաշք ենք գործել, և դա (խաղաղության համաձայնագիրը — խմբ․) արդեն մոտ է նպատակին», — նշել է ԱՄՆ առաջնորդը։
Հուլիսի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդիպել են Աբու Դաբիում և քննարկել Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգի տարբեր ասպեկտներ։ Կողմերը հաստատել են, որ երկկողմ բանակցությունները հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերը հասցեագրելու ամենաարդյունավետ ձևաչափն է, և այդ հիմքով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել արդյունքին միտված այդպիսի երկխոսությունը: Հանդիպումը տևել է 5 ժամ։

19 Июль 2025 - 07:51 AMT
Армения и Азербайджан находятся на завершающем этапе переговоров по мирному соглашению. Как передаёт Report, об этом заявил президент США Дональд Трамп во время официального ужина с американскими сенаторами. Его выступление транслировалось по американским телеканалам.
«Армения, Азербайджан — мы совершили там чудо, и [мирное соглашение] уже близко к цели», — отметил глава Белого дома.
10 июля премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев встретились в Абу-Даби и обсудили различные аспекты повестки по нормализации межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном. Стороны подтвердили, что двусторонние переговоры остаются самым эффективным форматом для обсуждения всех вопросов, связанных с процессом нормализации, и договорились продолжить такой ориентированный на результат диалог. Встреча длилась 5 часов.