21 Հուլիս 2025 - 13:57 AMT
Գերմանիայում ընթացող Համաշխարհային համալսարանական ամառային խաղերում՝ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ մասնակցող հայ մարզիկները շարունակում են հանդես գալ տարբեր մարզաձևերում։
Լողի մրցումներում Հայաստանի ներկայացուցիչ Վարսենիկ Մանուչարյանը 100 մետր ազատ ոճում գրանցել է 58.19 վայրկյան արդյունք՝ սահմանելով նոր ազգային ռեկորդ։ Բացի այդ, 100 մետր թիթեռ լողում նա ցույց է տվել 1.01.35 արդյունք՝ 43 մասնակիցների մեջ զբաղեցնելով 20-րդ տեղը։ Մեկ այլ լողորդ՝ Աշոտ Չախոյանը, 100 մետր ազատ ոճում ցույց է տվել 54.66 արդյունք։
Գեղարվեստական մարմնամարզության մրցապայքարներն ավարտել են Ջուլիետա Ավետիսյանն ու Սիլվա Սարգսյանը՝ համապատասխանաբար հավաքելով 78,350 և 83,700 միավոր։
Սուսերամարտի մրցումներում Դարիա Մալիշևան ենթախմբային փուլում տարել է չորս հաղթանակ, ինչի շնորհիվ դուրս է եկել 1/32 եզրափակիչ։ Այնտեղ 15:12 հաշվով կարողացել է հաղթել լեհ սուսերամարտիկին, սակայն հաջորդ փուլում՝ լավագույն ութնյակ անցնելու համար, 15:4 հաշվով զիջել է իտալացի մարզիկի։
Թաեքվոնդոյի մրցումներին մասնակցել են նաև 57 կգ քաշային Մելինե Հովհաննիսյանը և 68 կգ քաշային Դավիթ Թոորսյանը, որոնց ելույթները ևս ավարտվել են։
Հայաստանը ներկայացնող պատվիրակությունը բաղկացած է 18 մարզիկներից, որոնք հանդես են գալիս 7 մարզաձևերում։ Պատվիրակության ղեկավարը ՀՀ ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի նախագահ Հովհաննես Գաբրիելյանն է, իսկ քարտուղարի պարտականությունները կատարում է ԿԳՄՍՆ սպորտի քաղաքականության վարչության ծրագրերի իրականացման բաժնի պետ Սերգեյ Աբրահամյանը։
Հուլիսի 21-ին մրցապայքարի կմասնակցեն թաեքվոնդոյիստ Արմեն Դանիելյանը (74 կգ), հեռացատկորդ Յանա Սարգսյանը և լողորդ Աշոտ Չախոյանը՝ 50 մետր բրաս լողի մրցաձևում։

Армянские спортсмены продолжают выступления на Всемирных летних университетских играх, проходящих в Германии, при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
Пловчиха Варсениг Манучарян установила новый национальный рекорд Армении в плавании на 100 метров вольным стилем — 58,19 секунды. В заплыве на 100 метров баттерфляем она показала результат 1:01,35, заняв 20-е место среди 43 участниц. Другой пловец, Ашот Чахоян, завершил дистанцию 100 метров вольным стилем за 54,66 секунды.
В художественной гимнастике выступления завершили Джульетта Аветисян и Сильва Саргсян, набравшие соответственно 78,350 и 83,700 балла.
В соревнованиях по фехтованию Дарья Малышева выиграла четыре боя в групповом этапе и вышла в 1/32 финала, где одержала победу над польской спортсменкой со счётом 15:12, но уступила итальянке в следующем раунде со счётом 15:4, не сумев пройти в восьмёрку сильнейших.
Также завершили свои выступления тэквондисты Мелине Ованнисян (57 кг) и Давит Торосян (68 кг).
Сборную Армении представляют 18 спортсменов, соревнующихся в семи видах спорта. Делегацию возглавляет председатель Федерации студенческого спорта Армении Ованнес Габриелян, секретарские обязанности выполняет начальник отдела реализации программ управления спортивной политики Минобразования Сергей Абраамян.
21 июля в соревнованиях выступят тэквондист Армен Даниелян (74 кг), прыгунья в длину Яна Саргсян и пловец Ашот Чахоян (50 м брассом). Международный турнир продлится до 27 июля.