24 Հուլիս 2025 - 09:52 AMT
Կրեմլը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը աջակցելու Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններին։ Այդ մասին ասել է Ռուսաստանի նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
Անդրադառնալով այսպես կոչված «Զամգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ վերջին հրապարակումների մասին հարցին՝ Պեսկովն ասել է, որ դա Հայաստանի և Ադրբեջանի ինքնիշխան գործն է, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Dա Հայաստանի և Ադրբեջանի ինքնիշխան գործն է։ Մենք ամեն կերպ աջակցում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցություններին։ Եվ մենք ցանկանում ենք, որ և՛ Բաքուն, և՛ Երևանը որքան հնարավոր է շուտ անցնեն պայմանագրի ստորագրմանը։ Միևնույն ժամանակ մենք կպահպանենք մեր պատրաստակամությունը՝ անհրաժեշտության դեպքում ցանկացած աջակցություն ցուցաբերելու այս գործընթացին», – ասել է Պեսկովը։
Հայաստանի կառավարության տեղեկատվության վարչությունն հերքել է իսպանական Periodista Digital պարբերականում տարածված լուրը՝ իբր Երևանը, Բաքուն և Վաշինգտոնը համաձայնեցրել են փոխըմբռնման հուշագիրԸ այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի ստեղծման շուրջ, որը հոդվածում ներկայացվել է որպես «Թրամփի կամուրջ»։
Ավելի վաղ ԱՄՆ ներկայացուցիչը՝ Թուրքիայում դեսպան և Սիրիայի հարցով հատուկ բանագնաց Թոմաս Բարաքը հայտարարել է, որ ԱՄՆ–ն պատրաստ է ղեկավարել Իրանի սահմանին գտնվող Զանգեզուրի միջանցքը՝ նպաստելով Բաքու-Երևան բանակցություններին։ Ի պատասխան՝ ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը շեշտել էր, որ Հայաստանը չի քննարկում իր տարածքի վերահսկողությունը երրորդ կողմին հանձնելու հնարավորությունը, այդ թվում՝ այն հատվածը, որը կապում է Ադրբեջանը նրա Նախիջևանի ինքնավարության հետ։

Кремль подтвердил свою готовность содействовать переговорам между Арменией и Азербайджаном. Об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
Отвечая на вопрос о публикациях, касающихся так называемого «Зангезурского коридора», Песков заявил, что это суверенное дело двух стран, сообщает РИА Новости.
«Это суверенное дело Армении и Азербайджана. Мы всесторонне поддерживаем переговоры между Азербайджаном и Арменией. И мы хотим, чтобы Баку и Ереван как можно скорее перешли к подписанию договора. В то же время мы сохраняем готовность оказать любую необходимую поддержку в этом процессе», — сказал Песков.
Управление информации правительства Армении опровергло опубликованный испанским изданием Periodista Digital материал о том, что Ереван, Баку и Вашингтон якобы согласовали меморандум о взаимопонимании по созданию так называемого Зангезурского коридора, названного в статье «мостом Трампа».
Ранее представитель США, бывший посол в Турции и спецпредставитель по Сирии Томас Барак заявил, что США готовы возглавить проект Зангезурского коридора у границы с Ираном, чтобы способствовать переговорам Баку и Еревана. В ответ пресс-секретарь премьер-министра Армении Назели Багдасарян подчеркнула, что Армения не обсуждает возможность передачи контроля над своей территорией третьим сторонам, включая участок, соединяющий Азербайджан с Нахичеванской автономией.