26 Հուլիս 2025 - 06:15 AMT
Հուլիսի 25-ին Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Արման Խաչատրյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, բանակի գեներալ Տիերի Բյուրկարդին, քննարկվել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բարեկամական հարաբերություններին, այդ թվում` պաշտպանական համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի վերաբերյալ։եմաների շուրջ, հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Երևանն ու Փարիզը CAESAR թնդանոթների ձեռքբերման պայմանագիր են կնքել։ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և KNDS ֆրանսիական ռազմարդյունաբերական ընկերության միջև կնքվել է ռազմատեխնիկական համագործակցության պայմանագիր։

25 июля посол Армении во Франции Арман Хачатрян встретился с начальником Генерального штаба Вооруженных сил Франции, генералом армии Тиери Бюркаром. В ходе встречи был обсужден широкий круг вопросов, касающихся дружественных отношений между Арменией и Францией, в том числе взаимодействие в сфере обороны.
Стороны обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности, сообщает посольство Армении во Франции.
Ереван и Париж подписали контракт на поставку гаубиц CAESAR. Также между Министерством обороны Армении и французской военно-промышленной компанией KNDS было заключено соглашение о военно-техническом сотрудничестве.