Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) արձանագրել է կազմակերպության գործունեությանն արտաքին միջամտության փորձեր, այդ թվում՝ քարտուղարության աշխատակիցների անձնական տվյալներին տիրանալու նպատակով։ Այս մասին նշված է կազմակերպության պաշտոնական կայքում հրապարակված՝ ՀԱՊԿ քարտուղարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդագրությունում, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«ՀԱՊԿ քարտուղարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը տեղեկացնում է կազմակերպության գործունեությանը միջամտելու դեպքերի հաճախացման մասին՝ տեղեկատվական ռեսուրսներին ոչ իրավասու հասանելիության, ինչպես նաև քարտուղարության աշխատակիցների անձնական տվյալների գողության միջոցով՝ սադրանքներ և խարդախություններ իրականացնելու նպատակով։ Տեղեկատվության պաշտպանության անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկվել են», — ասված է հաղորդագրությունում։
Հաղորդագրության մեջ նաև նշվում է, որ նշված հանգամանքների ֆոնին խորհուրդ է տրվում օգտվել միայն հաստատված և պաշտոնական աղբյուրներից՝ ՀԱՊԿ-ի գործունեությանը վերաբերող տեղեկատվություն ստանալու համար։

Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) зафиксировала попытки внешнего вмешательства в свою деятельность, включая попытки хищения персональных данных сотрудников. Об этом говорится в заявлении, размещенном на официальном сайте организации, со ссылкой на отдел информации и связей с общественностью Секретариата ОДКБ.
«Отдел информации и связей с общественностью Секретариата ОДКБ информирует об участившихся попытках вмешательства в работу организации посредством несанкционированного доступа к информационным ресурсам, а также хищения персональных данных сотрудников Секретариата с целью совершения провокаций и мошеннических действий. Необходимые меры по защите информации принимаются», — отмечается в сообщении, передает ТАСС.
Также в сообщении уточняется, что на фоне происходящего гражданам рекомендуется использовать только проверенные источники официальной информации, касающейся деятельности организации.