Ռուսաստանն ու ԱՄՆ–ն պայմանավորվածություն են ձեռք բերել նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի առաջիկա հանդիպման վերաբերյալ: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
«Ամերիկյան կողմի առաջարկով սկզբունքորեն համաձայնեցվել է առաջիկա օրերին բարձր մակարդակով երկկողմ հանդիպում անցկացնելու պայմանավորվածությունը, այսինքն՝ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը», –ասել է ն ա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ուշակովի խոսքով՝ կողմերն արդեն սկսել են գագաթնաժողովի կազմակերպման աշխատանքները։ Նախնական ժամկետ դիտարկվում է հաջորդ շաբաթը, սակայն դեռ դժվար է կանխատեսել, թե պատրաստությունն ինչքան կտևի։ Հանդիպման վայրը հստակեցված է, սակայն կհայտարարվի ավելի ուշ։
Նա հավելել է նաև, որ հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվեն Ուիթքոֆը առաջարկել է երեք նախագահների մասնակցությամբ հանդիպում, ներառյալ Վլադիմիր Զելենսկին, սակայն Մոսկվան դա չի մեկնաբանել։
«Մենք նախևառաջ առաջարկում ենք կենտրոնանալ Թրամփի հետ երկկողմ հանդիպման նախապատրաստման վրա և գլխավորն ենք համարում, որ այդ հանդիպումը լինի հաջող և արդյունավետ», — ընդգծել է Ուշակովը:
Նա նաև նշել է, որ Պուտինի և Ուիթքոֆի հանդիպումն անցել է կառուցողական մթնոլորտում։ Քննարկվել են ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման հարցում հետագա համագործակցությունը, որի արդյունքների մասին Ռուսաստանը տեղեկացրել է իր դաշնակիցներին ու գործընկերներին։
Ուշակովը նշել է, որ Ուիթքոֆի միջոցով երկու երկրների ղեկավարները փոխանակվել են ուղերձներով Ուկրաինայի հարցով, և քննարկվել են նաև ռազմավարական համագործակցության հնարավոր զարգացումները։
Ուիթքոֆի այցը Մոսկվա կայացել է չորեքշաբթի։ Պուտինը նրան ընդունել է Կրեմլում, և հանդիպումը տևել է երեք ժամից ավելի։ Սա դիվանագետի հինգերորդ այցն է Ռուսաստան այս տարվա ընթացքում։
Թրամփը հայտարարել է, որ բանակցությունները եղել են արդյունավե և կողմերը մեծ առաջընթաց են արձանագրել։ Նա հավելել է, որ առաջիկա օրերին ու շաբաթներին մտադիր է աշխատել ռազմական գործողությունների ավարտի ուղղությամբ։

Россия и США достигли договоренности о скорой личной встрече президентов Владимира Путина и Дональда Трампа, о чем сообщил помощник президента Юрий Ушаков.
«По предложению американской стороны была в принципе согласована договоренность о проведении в ближайшие дни двусторонней встречи на высшем уровне, то есть встречи президента Владимира Путина и Дональда Трампа», — рассказал он, сообщает РИА Новости.
Ушаков отметил, что стороны уже начали прорабатывать детали саммита. В качестве ориентировочного срока рассматривается следующая неделя, однако, по его словам, пока рано говорить, сколько времени займет подготовка. Место проведения уже определено, но будет объявлено позже. Также он сообщил, что на этой неделе специальный представитель президента США Стивен Уиткофф предложил идею встречи с участием Владимира Зеленского, но Москва эту инициативу не прокомментировала.
«Мы предлагаем прежде всего сконцентрировать внимание на подготовке двусторонней встречи с Трампом и считаем главным, чтобы эта встреча была успешной и результативной», — подчеркнул Ушаков.
Он также сообщил, что переговоры между Путиным и Уиткоффом прошли в конструктивной атмосфере, и в ходе беседы обсуждалась дальнейшая совместная работа по разрешению украинского кризиса. Россия, по его словам, уже проинформировала союзников и партнеров об итогах встречи.
Визит Уиткоффа в российскую столицу состоялся в среду. Президент Путин принял американского представителя в Кремле, их разговор длился более трёх часов. Это уже пятый визит американского дипломата в Россию с начала текущего года.
Как уточнил Ушаков, через Уиткоффа лидеры двух государств обменялись мнениями по вопросу Украины, а также затронули возможные перспективы укрепления стратегического взаимодействия между Москвой и Вашингтоном.
Позднее Дональд Трамп заявил, что переговоры оказались весьма продуктивными. Он подчеркнул, что на встрече был достигнут значительный прогресс и добавил, что в ближайшие дни и недели намерен сосредоточиться на завершении боевых действий.