ՌԴ Պետական դումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինը մեկնաբանել է օգոստոսի 8-իn Վաշինգտոնում, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարներ Իլհամ Ալիևի և Նիկոլ Փաշինյանի կողմից խաղաղության մասին փաստաթղթի ակնկալվող ստորագրմանը։
Նա նշել է, որ, եթե դա համապատասխանում է իրականությանը, ԱՄՆ-ն մտնում է Հարավային Կովկաս, իսկ ՌԴ–ին և Իրանին առաջարկում են հաշտվել դրա հետ։
«Այն պահին, երբ ամբողջ աշխարհը գուշակում է Պուտինի և Թրամփի հանդիպման մասին, Ռուսաստանի երկու «հավատարիմ ընկերները»՝ Իլհամ Ալիևն ու Նիկոլ Փաշինյանը, շտապել են Վաշինգտոն՝ ԱՄՆ նախագահի հսկողության ներքո գործարք կնքելու։ Վերջնականապես պարզ չէ, արդյոք նրանք կստորագրեն այսպես կոչված խաղաղության պայմանագիր, թե կսահմանափակվեն միջանկյալ հուշագրով։ Բայց գուշակի մոտ գնալ պետք չէ, որպեսզի հասկանանք, որ խոսքը գործարքի մասին է, որի արդյունքում Ամերիկան գալիս է տարածաշրջան, իսկ Ռուսաստանը և Իրանը պետք է հաշտվեն դրա հետ։ Անկախ նրանից՝ դա կմտնի որևէ համաձայնագրի տեքստի մեջ, թե ոչ, կդրվի վերջակետ՝ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» և դրա վերահսկողության հարցում։ Օգտագործելով Փաշինյանին՝ Թուրքիան կբացի Հայաստանի տարածքով ուղիղ ճանապարհ դեպի Ադրբեջան, Կասպից տարածաշրջան և Կենտրոնական Ասիա։ Իսկ նրա հետ միասին՝ ՆԱՏՕ-ն և ԱՄՆ-ը, որոնք այդպիսով կստանան իրենց բոնուսը», — համոզված է Զատուլինը, գրում է EADaily-ն։
Պատգամավորի խոսքով՝ վաշինգտոնյան բանակցությունների անուղղակի մասնակիցները կլինեն Թուրքիան, Ռուսաստանը, Իրանը և հնարավոր է՝ նաև Իսրայելը։ Նրա կարծիքով՝ Թուրքիայի, Իսրայելի, ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի համար սա ազգային շահերի իրագործում է, իսկ Ռուսաստանի և Իրանի համար՝ ազդեցության կորուստի և ծրագրերի շտապ վերանայման վտանգ, ներառյալ «Հյուսիս — Հարավ» տրանսպորտային միջանցքը, որին հակադրվելու է Զանգեզուրի «Արևմուտք — Արևելք» ուղին։
«Ամենախայտառակը այս ամենում Հայաստանի մասնակցությունն է։ Լեզուս չի դառնում դա ասել, բայց, իրենց վզին Փաշինյանին նստեցնելով, նրա ընտրողները դատավճիռ են արձակել իրենց և Հայաստանի համար։ Այստեղ որևէ ազգային շահ չկա», — նշել է Զատուլինը։
Նա հիշեցրել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի» գաղափարը եղել է 2020թ․ Արցախյան պատերազմի ավարտից հետո Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մաս։ Այն ժամանակ դա դիտարկվում էր որպես հակակշիռ՝ իրական գործող Լաչինի միջանցքի և Սյունիքով անցնող հնարավոր ուղու։ Այժմ, պատգամավորի խոսքով, Արցախում հայեր այլևս չկան, Լաչինի միջանցքն էլ փակ է, «իսկ դրանց հետ միասին վերացել է նաև որևէ բան Ռուսաստանի հետ համաձայնեցնելու անհրաժեշտությունը, որի հետ Վաշինգտոնի հանդիպման մասնակիցները ցուցադրաբար վիճում են»։
Զատուլինը հավելել է, որ այն, ինչ այսօր մեր աչքի առաջ հնարավոր է դարձել, ոչ միայն որոշ սխալ հաշվարկների հետևանք է, այլ նաև օբյեկտիվ փաստ՝ տարածաշրջանում Ռուսաստանի թուլացման՝ Ուկրաինայի պատերազմի և Արևմուտքի հետ հակամարտության պատճառով։

8 Август 2025 - 14:28 AMT
Депутат Госдумы РФ Константин Затулин, комментируя ожидаемое 8 августа в Вашингтоне под посредничеством президента США Дональда Трампа подписание мирного документа между президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном, отметил, что если эти сведения верны, США входят на Южный Кавказ, а России и Ирану предлагают с этим смириться.
«В тот момент, когда весь мир гадает о встрече Путина и Трампа, два “верных друга” России — Ильхам Алиев и Никол Пашинян — спешат в Вашингтон заключать сделку под контролем президента США. Неясно, подпишут ли они так называемый мирный договор или ограничатся промежуточным меморандумом. Но гадать не нужно, чтобы понять: это сделка, в результате которой Америка приходит в регион, а Россия и Иран должны смириться с этим. Независимо от того, войдет ли это в текст соглашения, будет поставлена точка в вопросе так называемого “Зангезурского коридора” и контроля над ним. С помощью Пашиняна Турция откроет прямую дорогу через территорию Армении в Азербайджан, Каспийский регион и Центральную Азию. Вместе с ней — НАТО и США, которые получат свой бонус», — заявил Затулин в интервью EADaily.
По его словам, косвенными участниками вашингтонских переговоров станут Турция, Россия, Иран и, возможно, Израиль. Для Турции, Израиля, США и Азербайджана это реализация национальных интересов, а для России и Ирана — потеря влияния и необходимость срочно пересматривать планы, включая транспортный коридор «Север — Юг», которому будет противостоять «Запад — Восток» через Зангезур.
«Самое вопиющее во всем этом — участие Армении. Язык не поворачивается сказать, но, посадив Пашиняна себе на шею, его избиратели вынесли приговор себе и Армении. Здесь нет никакого национального интереса», — отметил депутат.
Он напомнил, что идея «Зангезурского коридора» была частью договоренностей между Арменией, Азербайджаном и Россией после окончания войны в Нагорном Карабахе в 2020 году. Тогда она рассматривалась как противовес действующему Лачинскому коридору и возможному маршруту через Сюник. Теперь, по его словам, армян в Карабахе больше нет, Лачинский коридор закрыт, и вместе с этим исчезла необходимость что-либо согласовывать с Россией, с которой участники встречи в Вашингтоне демонстративно спорят.
Затулин добавил, что происходящее сегодня стало возможным не только из-за некоторых просчетов, но и в силу объективного факта ослабления России в регионе на фоне войны на Украине и конфронтации с Западом.
8 августа президент США Дональд Трамп примет Пашиняна и Алиева в Белом доме. После отдельных встреч состоится трехсторонняя встреча, на которой, по словам Трампа, они официально подпишут мирное соглашение, а также другие документы.