14 Օգոստոս 2025 - 09:16 AMT
Պակիստանը մտադիր չէ վերանայել իր քաղաքականությունը Հայաստանի նկատմամբ՝ առանց նախապես այս հարցը քննարկելու Ադրբեջանի հետ։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանում Պակիստանի դեսպան Գասիմ Մոհիուդդինը։
Դեսպանի խոսքով՝ Պակիստանը մինչ օրս չի ճանաչել Հայաստանը որպես անկախ պետություն՝ «Ադրբեջանի տարածքների ապօրինի օկուպացիայի» պատճառով, գրում է Minval.az-ը։
«Սա եղբայրական Ադրբեջանի նկատմամբ սիրո, հարգանքի և համերաշխության դրսևորում է։ Մենք արդեն երեք տասնամյակ հետևում ենք այս քաղաքականությանը, և փոփոխություններ կարող են լինել միայն մեր ադրբեջանցի ընկերների հետ խորհրդակցություններից հետո», — ասել է դիվանագետը։
Պակիստանը մշտապես սատարել է Ադրբեջանին ղարաբաղյան հակամարտության մեկնարկից ի վեր և ակտիվ աջակցել վերջին 2020թ․ պատերազմի ժամանակ։ 2020–ից հետո Պակիստանը բազում համատեղ զորավարժություններ է անցկացրել Ադրբեջանի հետ, ինչպես նաև եռակողմ ձևաչափով՝ Թուրքիայի մասնակցությամբ։

14 Август 2025 - 10:14 AMT
Пакистан не намерен пересматривать свою политику в отношении Армении без предварительных консультаций с Азербайджаном. Об этом заявил посол Пакистана в Азербайджане Касим Мохиуддин в интервью Minval.az .
По его словам, Пакистан до сих пор не признал Армению как независимое государство из-за «незаконной оккупации азербайджанских территорий».
«Это проявление любви, уважения и солидарности с братским Азербайджаном. Мы уже три десятилетия придерживаемся этой политики, и изменения возможны только после консультаций с нашими азербайджанскими друзьями», — отметил дипломат.
Пакистан неизменно поддерживал Азербайджан с начала нагорно-карабахского конфликта, активно помогал во время войны 2020 года, а после неё провёл множество совместных учений с Азербайджаном, в том числе в трёхстороннем формате с участием Турции.