1 Սեպտեմբեր 2025 - 10:58 AMT
Էրդողան․ Երևանի և Բաքվի միջև բանակցությունների հաջողությունը բխում է և՛ Թուրքիայի, և՛ Ռուսաստանի շահերից
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հետագա բանակցությունների հաջողության հույս է հայտնել՝ նշելով, որ և՛ Անկարային, և՛ Մոսկվային անհրաժեշտ է կայունություն Կովկասում։ Այդ մասին նշվում է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակներում Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումից հետո Թուրքիայի նախագահի գրասենյակի հրապարակած հայտարարության մեջ։
«Նախագահ Էրդողանը հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցությունները կհանգեցնեն կայուն խաղաղության՝ նշելով, որ Կովկասում երկարաժամկետ կայունությունը բխում է Թուրքիայի և Ռուսաստանի ընդհանուր շահերից», – նշված է հայտարարության մեջ, գրում է Արմենպրեսը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկկողմ հարաբերություններին, տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումներին վերաբերող հարցեր։
Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումը։ Զրուցակիցները կարևորել են տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանը միտված քայլերը։

1 Сентябрь 2025 - 11:56 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выразил надежду на успех переговоров между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что стабильность на Южном Кавказе отвечает интересам как Анкары, так и Москвы.
Об этом говорится в заявлении администрации президента Турции, опубликованном после встречи Эрдогана с президентом России Владимиром Путиным на полях саммита Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), передает «Арменпресс».
«Президент Эрдоган выразил надежду, что переговоры между Азербайджаном и Арменией приведут к установлению прочного мира, отметив, что долгосрочная стабильность на Кавказе отвечает общим интересам Турции и России», — сказано в сообщении.
В ходе встречи также обсуждались вопросы двусторонних отношений, а также региональной и международной повестки.
В рамках саммита ШОС премьер-министр Армении Никол Пашинян также встретился с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Стороны подчеркнули значимость шагов, направленных на укрепление мира и стабильности в регионе.