1 Սեպտեմբեր 2025 - 11:47 AMT
Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն հայտնել է, որ սեպտեմբերի 1–ին ԵԱՀԿ նախարարների խորհուրդը որոշել է դադարեցնել Մինսկի գործընթացի և կապակցված կառույցների՝ գործող նախագահության անձնական ներկայացուցչի և Գերագույն պլանավորման խմբի գործունեությունը, հայտնում է Minval.az-ը։
Ըստ աղբյուրի՝ ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ բոլոր որոշումներն անվավեր են հայտարարվել:
«ԵԱՀԿ‑ի բոլոր որոշումները, որոնք առնչվում են նախկին հայ‑ադրբեջանական հակամարտությանը, համարվում են անվավեր»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մանդատ ունեցող Մինսկի խումբը լուծարելու պահանջը Ադրբեջանի իշխանություններն էին առաջ քաշել։ Օգոստոսի 8–ին Վաշինգտոնում ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Միրզոյանն ու Բայրամովը համատեղ դիմել էին ԵԱՀԿ-ին՝ Մինսկի խումբը լուծարելու հարցով:

1 Сентябрь 2025 - 11:53 AMT
Как сообщает Minval.az , 1 сентября Совет министров ОБСЕ принял решение прекратить деятельность Минского процесса, а также связанных с ним структур — личного представителя действующего председателя и Группы высокого уровня по планированию.
«Все решения ОБСЕ, касающиеся бывшего армяно-азербайджанского конфликта, считаются недействительными», — говорится в публикации.
Требование о роспуске Минской группы, имевшей мандат на урегулирование нагорно-карабахского конфликта, ранее выдвигали власти Азербайджана.
8 августа в Вашингтоне министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов совместно обратились в ОБСЕ с просьбой о ликвидации Минской группы.