1 Սեպտեմբեր 2025 - 12:01 AMT
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Հայաստանը պետք է կշռադատի ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև ընտրությունը՝ հիմնավոր վերլուծի բոլոր հանգամանքները, նախքան ընտրություն կատարելը Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրոպական միության միջև, հայտնում է ԱՊԱ–ն։
«Նախկինում Փաշինյանը հայտարարել էր, որ անհնար է միաժամանակ լինել ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի անդամ։ Եթե երբևէ նման որոշում կայացվի, վստահ եմ, որ բոլոր գործոնները, որոնք ազդում են որոշումների կայացման վրա այս կամ այն ուղղությամբ, մանրակրկիտ կվերլուծվեն», – ընդգծել է Ռուսաստանի փոխվարչապետը։
Օգոստոսի 15–ին փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Ղազախստանում ընթացող ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստում հայտարարել է, որ Հայաստանի համար առաջնահերթություն է ԵԱՏՄ ընդհանուր էներգետիկ շուկաների ձևավորումը, ինչպես նաև էներգետիկ անվտանգության ամրապնդումը։

1 Сентябрь 2025 - 14:19 AMT
Армения должна всесторонне проанализировать все обстоятельства, прежде чем принять решение о выборе между Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) и Европейским союзом (ЕС), заявил заместитель председателя правительства России Алексей Оверчук, сообщает «АПА».
«Ранее Пашинян заявлял, что невозможно одновременно быть членом ЕАЭС и ЕС. Если когда-либо будет принято подобное решение, я уверен, что все факторы, влияющие на выбор того или иного направления, будут тщательно проанализированы», — подчеркнул Оверчук.
15 августа в ходе заседания Межправительственного совета ЕАЭС в Казахстане вице-премьер Армении Мгер Григорян заявил, что для Армении приоритетом является формирование общих энергетических рынков ЕАЭС, а также укрепление энергетической безопасности.