ԵԱՀԿ գործող նախագահը՝ Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Էլինա Վալտոնենը, և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն դրական են գնահատել ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի՝ Մինսկի խմբի ու դրա հետ կապված կառույցների լուծարման որոշումը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Կազմակերպությունը հրապարակել է նրանց պաշտոնական մեկնաբանությունները։
«Ես կցանկանայի ևս մեկ անգամ իմ ջերմ շնորհավորանքները հղել Հայաստանին և Ադրբեջանին խաղաղության և հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ պատմական համաձայնագրերի և դրանց արագ իրականացումը սկսելու վճռական որոշման կապակցությամբ։ Ես անմիջապես արձագանքել եմ նրանց համատեղ կոչին և ցանկանում եմ իմ անկեղծ երախտագիտությունը հայտնել կողմերին գործընթացում գերազանց համագործակցության համար», – նշել է Վալտոնենը։
Նա նաև ընդգծել է, որ գործընթացին մասնակցող երկրները ցուցաբերել են համագործակցային ոգի՝ հասնելով փոխըմբռնման։ Ըստ հաղորդագրության՝ նախարարական խորհրդի որոշումն ընդունվել է ԵԱՀԿ բոլոր 57 մասնակից երկրների կոնսենսուսով։
«Սա պատմական զարգացում է, որը ընդգծում է, թե ինչի կարող է հասնել դիվանագիտությունը, նույնիսկ տասնամյակների հակամարտությունից և անվստահությունից հետո։ Այն ցույց է տալիս, որ համաձայնությունը հնարավոր է, երբ կողմերի միջև կա լեզու գտնելու վճռականություն», – իր հերթին հայտարարել է Սինիրլիօղլուն։
ԵԱՀԿ գործող նախագահն ու գլխավոր քարտուղարը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ օժանդակելու այն նախաձեռնություններին, որոնք կխթանեն կայուն և տևական խաղաղություն ոչ միայն Հայաստանի ու Ադրբեջանի, այլև ողջ տարածաշրջանի համար։
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» պայմանագիրը, որի բաղկացուցիչ մասն է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ու հարակից կառույցների լուծարման մասին համատեղ դիմումը։

1 Сентябрь 2025 - 14:38 AMT
Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Финляндии Элина Валтонен и генеральный секретарь ОБСЕ Феридун Синирлиоглу положительно оценили решение Совета министров ОБСЕ о роспуске Минской группы и связанных с ней структур, сообщает Sputnik Армения.
Организация опубликовала их официальные заявления.
«Я хотела бы ещё раз выразить искренние поздравления Армении и Азербайджану в связи с историческими соглашениями о мире и нормализации отношений, а также решимостью немедленно приступить к их реализации. Я оперативно откликнулась на их совместный призыв и выражаю благодарность обеим сторонам за превосходное сотрудничество», — отметила Валтонен.
Она подчеркнула, что участвующие страны проявили дух сотрудничества, что позволило достичь взаимопонимания. Согласно сообщению, решение было принято консенсусом всех 57 государств-участников ОБСЕ.
«Это историческое развитие событий, демонстрирующее, чего может достичь дипломатия даже после десятилетий конфликта и недоверия. Это доказывает, что согласие возможно, когда стороны готовы искать общий язык», — заявил, в свою очередь, Синирлиоглу.
Председатель и генеральный секретарь ОБСЕ подтвердили свою готовность поддерживать инициативы, направленные на обеспечение устойчивого и долгосрочного мира не только между Арменией и Азербайджаном, но и во всём регионе.
8 августа министры иностранных дел Армении и Азербайджана в Вашингтоне предварительно подписали «Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан», составной частью которого является совместное обращение о роспуске Минской группы ОБСЕ и смежных структур.