2 Սեպտեմբեր 2025 - 10:35 AMT
44-օրյա պատերազմի ընթացքում գերեվարված և ներկայումս Բաքվի բանտում պահվող Վիգեն Էուլջեքջյանի ընտանիքը ահազանգել է, որ նա արդեն 20 օր է հացադուլի մեջ է։
Այդ մասին հայտնել է նրա կինը՝ Լուսիանա Մինասյանը, հրապարակմամբ, գրում է «Փաստինֆոն»։
«Երկար սպասված ազատ արձակման մասին լավ լուրեր լսելու փոխարեն, Բաքվից այսօր ստացված զանգը բացահայտեց, որ նա 20 օր է՝ հացադուլ է անում։ Այն, ինչ պետք է լիներ հույսի մի պահ, վերածվել է անտանելի տխրության և վախի»,–նշել է կինը։
Lիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքջյանը ընտանիքի հետ 2020-ին տեղափոխվել էր Արցախ՝ այնտեղ բնակվելու նպատակով։ Նոյեմբերի 10-ին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հրադադարի մասին համաձայնագրի կնքման հաջորդ օրը, Վիգենը որոշել էր հեռանալ Շուշիի իր տնից, բայց առևանգվեց ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների կողմից։ 44-օրյա պատերազմի հետևանքները հետազոտող «Ճշմարտության և արդարադատության կենտրոնն» իր զեկույցում նշել էր, որ պատերազմի ընթացքում ռազմական գործողությունների չմասնակցած Վիգենը 2021 թվականի հունիսի 14-ին Բաքվի զինվորական դատարանի կողմից դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման։

2 Сентябрь 2025 - 12:26 AMT
Семья Вигена Эулджекджяна, захваченного в плен в ходе 44-дневной войны и ныне находящегося в бакинской тюрьме, заявила, что он уже 20 дней продолжает голодовку.
Об этом сообщила его супруга Лусиана Минасян в публикации, передаёт «Пастинфо».
«Вместо того чтобы услышать долгожданные хорошие новости об освобождении, сегодняшний звонок из Баку показал, что он уже 20 дней держит голодовку. То, что должно было стать моментом надежды, превратилось в невыносимую грусть и страх», — написала она.
Ливанский армянин Виген Эулджекджян вместе с семьёй в 2020 году переехал в Арцах с целью поселиться там. 10 ноября, на следующий день после подписания соглашения о прекращении огня между Арменией и Азербайджаном, он решил покинуть свой дом в Шуши, но был похищен азербайджанским спецназом. Согласно докладу «Центра истины и справедливости», исследовавшего последствия 44-дневной войны, Виген не участвовал в боевых действиях. 14 июня 2021 года Бакинский военный суд приговорил его к 20 годам лишения свободы.