3 Սեպտեմբեր 2025 - 07:17 AMT
Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը քննադատաբար է է արձագանքել Վաշինգտոնում ձեռք բերված հայ-ադրբեջանական պայմանավորվածություններին՝ նշելով, որ «խաղաղության վաղաժամ տոնումը» անտեսում է Բաքվի «ցեղասպանական սպառնալիքները» և ՀՀ ինքնիշխանության համար վտանգները։
«Իրականում Վաշինգտոնում հայտարարված գործարքը կարող է հեշտությամբ հանգեցնել պատերազմի և նոր ավերածությունների և կարող է հիմք դառնալ Ադրբեջանի կողմից հայերի նկատմամբ հետագա ցեղասպան գործողությունների համար: Հայաստանի ինքնիշխանությունը պաշտպանելու կոնկրետ մեխանիզմները պետք է ներառվեին համաձայնագրի տեքստում և դրսևորվեին իրական կյանքում»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ փաստաթղթում անդրադարձ չկա կարևոր հարցերի՝ այդ թվում գերիների, 2023–ին Ադրբեջանի կողմից Արցախում ցեղասպանական գործողությունների հարցերին, փոխարենը՝ ստիպում է ՀՀ–ին հետ կանչել ՄԻԵԴ–ից և Միջազգային դատարանից Ադրբեջանի դեմ իր հայցերը՝ «ջնջելով արդարության և ճշմարտության համար իրավական ուղիները»։ Ավելին, ապագայում հնարավոր չի լինի այդ ժամանակահատվածի հետ կապված նոր իրավական գործընթաց նախաձեռնել։
Լեմկինի ինստիտուտը դա որակել է որպես լուրջ վտանգ։
«Դրանք ներկայումս այն միակ իրավական մեխանիզմն են, որ կարող է որոշակի արդարություն և պատասխանատվություն ապահովել Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի համար Լեռնային Ղարաբաղի հարցի շուրջ տասնամյակների պատերազմի պայմաններում: Հայաստանը՝ որպես ադրբեջանական ագրեսիայի և ատելության զոհ, շատ ավելի ամուր իրավական դիրքում է: Ահա թե ինչու Ադրբեջանը այդքան ձգտում էր ապահովել, որ գործերը կարճվեն այս «խաղաղության» համաձայնագրի շրջանակներում։ Եթե Հայաստանը հետ կանչի իր հայցերը Ադրբեջանի հետ միասին, դա նաև կնշանակի Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու և 2023 թվականին բռնի տեղահանված ավելի քան 100 հազար արցախահայերի համար արդարության հասնելու ջանքերի ավարտ»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ համաձայնագիրը չի անդրադառնում Ադրբեջանում նախագահ Իլհամ Ալիևի բռնապետության շարունակական ցեղասպանական բնույթին, Ադրբեջանի կողմից հայկական տարածքների շարունակվող օկուպացիային, հայկական մշակութային ժառանգությանը, Արցախի կարգավիճակին, Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի իրավունքներին։
Լեմկինի ինստիտուտը նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումն իրականացվում է դեռևս խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից առաջ՝ որպես Բաքվի նախապայման, ինչը լրջորեն վնասում է արցախահայերի իրավունքների պաշտպանությունը, քանի որ Մինսկի խումբը այդ իրավունքների ճանաչման միակ միջազգային դիվանագիտական հարթակն էր։
Նշվում է, որ Վաշինգտոնում կնքված գործարքը առաջնություն է տալիս ԱՄՆ աշխահաքաղաքականությանն ու շահերին՝ ստորադասելով Հայաստանի անվտանգությունը։
«Որպեսզի ՀՀ–ն անվտանգ լինի, ԱՄՆ–ն պետք է ստիպի Ադրբեջանին փոփոխություններ կատարել և զիջումների գնալ, ինչպես դա պահանջում է միջազգային իրավունքը, ինչը ներառում է զորքերի դուրսբերումը ՀՀ տարածքից, բոլոր հայ պատանդների ազատումը, ներքին բարեփոխումները, որոնք կչեզոքացնեն պաշտոնական հայատյացությունն Ադրբեջանում։ ԱՄՆ–ն նաև պետք է սատարի միջազգային իրավական մեխանիզմի ստեղծմանը, որը կկարողանա ապահովել երկու երկրների բոլոր պատմական պահանջների քննարկումը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ թեև ԱՄՆ-ն միջնորդական դեր է ստանձնել՝ երաշխավորելու Հայաստանի անվտանգությունն ու ինքնիշխանությունը, դեռևս պարզ չէ՝ արդյոք ԱՄՆ-ի ղեկավարությունը լիովին գիտակցում է Ադրբեջանի կողմից բխող վտանգների ամբողջ լրջությունը։

Институт Лемкина по предотвращению геноцида выступил с критическим заявлением по поводу достигнутых в Вашингтоне договорённостей между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что «преждевременное празднование мира» игнорирует «геноцидные угрозы» со стороны Баку и опасности, угрожающие суверенитету Армении.
«На деле, объявленная в Вашингтоне сделка может легко привести к новой войне и разрушениям и стать основой для последующих геноцидных действий Азербайджана против армян. В тексте соглашения должны были быть включены конкретные механизмы по защите суверенитета Армении и быть реализованы на практике», — говорится в заявлении.
Институт отмечает, что в документе отсутствует упоминание ключевых тем — в том числе вопроса пленных и геноцидных действий Азербайджана в Арцахе в 2023 году. Вместо этого Армению вынуждают отозвать свои иски против Азербайджана из Европейского суда по правам человека и Международного суда, что фактически «уничтожает правовые пути к справедливости и истине». Более того, в будущем не будет возможности инициировать новые юридические процессы, связанные с этим периодом.
Институт Лемкина расценил это как серьёзную угрозу.
«В настоящее время это единственные юридические механизмы, которые могут обеспечить хоть какую-то справедливость и ответственность как для Армении, так и для Азербайджана после десятилетий войны вокруг Нагорного Карабаха. Армения, как жертва азербайджанской агрессии и ненависти, имеет гораздо более прочные правовые позиции. Именно поэтому Азербайджан стремился добиться прекращения дел в рамках этого „мирного“ соглашения. Если Армения отзовёт свои иски наряду с Азербайджаном, это также будет означать отказ от привлечения Азербайджана к ответственности и завершение усилий по обеспечению справедливости для более чем 100 тысяч арцахских армян, насильственно изгнанных в 2023 году», — говорится в заявлении.
В соглашении не упоминаются продолжающийся авторитаризм и геноцидная политика президента Азербайджана Ильхама Алиева, продолжающаяся оккупация азербайджанскими войсками армянских территорий, разрушение армянского культурного наследия, статус Арцаха и права армян, изгнанных из Нагорного Карабаха.
Институт также отметил, что роспуск Минской группы ОБСЕ, осуществлённый ещё до подписания мирного договора по требованию Баку, серьёзно подорвал защиту прав арцахских армян, поскольку Минская группа была единственной международной дипломатической платформой, признававшей эти права.
В заявлении говорится, что соглашение, заключённое в Вашингтоне, придаёт приоритет геополитическим интересам США в ущерб безопасности Армении.
«Чтобы Армения действительно была в безопасности, США должны принудить Азербайджан к изменениям и уступкам, как того требует международное право. Это включает вывод войск с территории Армении, освобождение всех армянских заложников, а также проведение внутренних реформ в Азербайджане, которые нейтрализуют официальную армянофобию. США также должны поддержать создание международного правового механизма, способного обеспечить рассмотрение всех исторических претензий между двумя странами», — подчёркивается в заявлении.
Хотя США взяли на себя посредническую роль, призванную гарантировать безопасность и суверенитет Армении, Лемкинский институт выражает сомнение в том, что американское руководство в полной мере осознаёт всю серьёзность угроз, исходящих от Азербайджана.
8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, по итогам которой был подписан совместный документ с изложением результатов встречи в Вашингтоне.
Во время саммита министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов в присутствии руководства своих стран и США парафировали проект соглашения «О мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».