6 Սեպտեմբեր 2025 - 07:10 AMT
Սեպտեմբերի 5-ին Բաքվի ռազմական դատարանում շարունակվել է Արցախի գերեվարված ղեկավարների և մյուս հայ գերիների շինծու գործերով դատական ֆարսը։
«Դատական նիստին մասնակցել են մեղադրյալները, նրանց պաշտպանները, տուժածներից մի քանիսը, նրանց իրավահաջորդներն ու ներկայացուցիչները, ինչպես նաև պետության անունից մեղադրանքը պաշտպանող դատախազները», հայտնում է Azertag-ը։
Նիստը նախագահող դատավորը հայտարարել է, թե «բոլոր 15 անձանց նախաքննական ցուցմունքների ընթերցումը ավարտված է»։
Դավիթ Մանուկյանը խնդրել է հաշվի առնել իր ցուցմունքները, որոնք տրված են հենց դատարանում։ Նույնն ասել է նաև Արցախի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանը։
ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը նշել է, որ համաձայն չէ որոշ հատվածների հետ՝ հրապարակված նախնական ցուցմունքներում։
Արցախի նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանն ու Արայիկ Հարությունյանը, ինչպես նաև Դավիթ Իշխանյանը հորդորել են հաշվի առնել ոչ թե նախաքննական, այլ միայն իր դատական ցուցմունքները։
Արցախի ԱԳ նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը, գաղտնի խորհրդակցությունից հետո իր պաշտպանի հետ, խնդրել է հնարավորություն տալ հաջորդ նիստին ներկայացնել իր դիրքորոշումը հրապարակված ու նախաքննական ցուցմունքների վերաբերյալ։ Նախագահող դատավորը, հաշվի առնելով նրա միջնորդությունը, հայտնել է, որ հաջորդ նիստում նրան այդ հնարավորությունը կտրվի։

6 Сентябрь 2025 - 08:03 AMT
5 сентября в Военном суде Баку продолжился судебный процесс по сфабрикованным делам в отношении пленных лидеров Арцаха и других армянских граждан. Завершилось оглашение всех предварительных показаний.
По информации Azertag, в судебном заседании участвовали обвиняемые, их адвокаты, некоторые потерпевшие, их правопреемники и представители, а также прокуроры, представляющие обвинение от имени государства.
Председательствующий судья объявил о завершении оглашения предварительных показаний всех 15 лиц.
Давид Манукян попросил учитывать только данные им в суде показания, а не предварительные. С аналогичным заявлением выступил и бывший президент Арцаха Аркадий Гукасян.
Бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян заявил, что не согласен с отдельными фрагментами своих предварительных показаний.
Бывшие президенты Бако Саакян и Араик Арутюнян, а также Давид Ишханян также потребовали учитывать только их показания, данные непосредственно в ходе судебного разбирательства.
Бывший министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян, после конфиденциальной консультации со своим защитником, попросил предоставить ему возможность изложить свою позицию по предварительным и оглашённым показаниям на следующем заседании. Судья удовлетворил его ходатайство.