8 Սեպտեմբեր 2025 - 14:04 AMT
Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Էլչին Ամիրբեկովը հայտարարել է, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը, ինչը կարևոր քայլ է երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհին, սակայն այն դեռ վերջնական չի ստորագրվել։ Այդ մասին նա ասել է ֆրանսիական I24 News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման և հետագա իրագործման համար հայկական կողմը դեռ պետք է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկի»,–ասել է նա, գրում է Vesti.az-ը։
Մասնավորապես, նա նշել է, որ Հայաստանի գործող Սահմանադրության մեջ դեռ առկա են կետեր, որոնք պարունակում են «անընդունելի տարածքային հավակնություններ և հակասում են Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։
Ըստ նրա՝ կայուն խաղաղություն ապահովելու համար Հայաստանի «Սահմանադրությունը պետք է համապատասխանեցվի արդեն նախաստորագրված համաձայնագրի տեքստին և ոգուն»։
Նա նշել է նաև, որ, այնուամենայնիվ, հենց նախաստորագրման փաստն արդեն համարվում է զգալի առաջընթաց, որը արդյունք է կողմերի կառուցողական երկխոսության, քաղաքական կամքի դրսևորման, ինչպես նաև մի շարք միջազգային գործընկերների աջակցության։
«Մասնավորապես, մենք բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի անձնական ներդրումն ու ջանքերը։ Եթե այս գործընթացը լուրջ և վճռական կերպով շարունակվի, կարող է բացվել նոր էջ Հարավային Կովկասի պատմության մեջ՝ հիմնված համագործակցության, կայունության եւ համընդհանուր բարեկեցության վրա», – ընդգծել է Ամիրբեկովը։

8 Сентябрь 2025 - 14:47 AMT
Специальный представитель президента Азербайджана, посол Эльчин Амирбеков заявил, что 8 августа в Вашингтоне было предварительно подписано мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном, что стало важным шагом на пути нормализации отношений между двумя странами. Однако, по его словам, соглашение пока окончательно не подписано. Об этом он сообщил в интервью французскому телеканалу I24 News, передает Vesti.az .
«Для подписания и последующей реализации соглашения армянская сторона должна еще предпринять конкретные шаги», — отметил он.
В частности, Амирбеков указал, что в действующей Конституции Армении все еще содержатся положения, которые, по его словам, выражают «неприемлемые территориальные притязания» и противоречат суверенитету и территориальной целостности Азербайджана.
По его мнению, для обеспечения устойчивого мира Конституция Армении «должна быть приведена в соответствие с текстом и духом уже предварительно подписанного соглашения».
Он также подчеркнул, что сам факт предварительного подписания является значительным прогрессом, достигнутым благодаря конструктивному диалогу, политической воле сторон и поддержке ряда международных партнеров.
«В частности, мы высоко ценим личный вклад и усилия президента США Дональда Трампа. Если процесс будет продолжен серьезно и решительно, может открыться новая страница в истории Южного Кавказа — основанная на сотрудничестве, стабильности и всеобщем благополучии», — подчеркнул Амирбеков.