12 Սեպտեմբեր 2025 - 14:20 AMT
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանից և Ադրբեջանըից քայլեր է ակն կալում «3+3» ձևաչափի շրջանակում արտաքին գործերի նախարարների հերթական հանդիպման ժամկետների համաձայնեցման համար։
«Մենք սպասում ենք ադրբեջանցի և հայ գործընկերներից գործուն քայլեր՝ հնարավորինս արագ համաձայնեցնելու այս հարթակի ("3+3" – խմբ.) մասնակից երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների հաջորդ հանդիպման վայրն ու ժամկետները և մեր կողմից ևս հաստատում ենք պատրաստակամությունը՝ գործընկերներին աջակցելու բոլոր հարցերի շրջանակում», — ասել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Առաջին հանդիպումը փոխարտգործնախարարների մակարդակով տեղի է ունեցել Մոսկվայում 2021 թվականի դեկտեմբերին։ Երկրորդ հանդիպումը, որն առաջինն էր արտգործնախարարների մակարդակով, անցկացվել է Թեհրանում 2023 թվականի հոկտեմբերին։ Վերջին հանդիպումը կայացել է 2024 թվականի հոկտեմբերի 18-ին Ստամբուլում։
Վեցակողմ համագործակցության ձևաչափի (Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան, Ադրբեջան, Հայաստան և Վրաստան) ստեղծման նախաձեռնությունը Հարավային Կովկասում և Միջին Արևելքում համագործակցության հարցերի շուրջ առաջ են քաշել 2020 թվականի վերջում Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահներ Իլհամ Ալիևը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։ Վրաստանին բազմիցս հրավիրել են մասնակցելու այս հարթակին, սակայն այն առայժմ չի միացել։

МИД России заявил, что ожидает от Армении и Азербайджана действий по согласованию сроков и места проведения следующей встречи в формате «3+3».
Как передает РИА Новости, официальный представитель МИД РФ Мария Захарова подчеркнула, что Москва готова содействовать партнерам:
«Мы ждем от азербайджанских и армянских коллег активных шагов для как можно более скорого согласования места и сроков следующей встречи глав внешнеполитических ведомств в формате “3+3”. Со своей стороны подтверждаем готовность оказывать партнерам поддержку по всем вопросам повестки», — заявила Захарова.
Первая встреча на уровне заместителей министров иностранных дел состоялась в Москве в декабре 2021 года. Вторая, уже на уровне министров, прошла в Тегеране в октябре 2023 года, а третья — в Стамбуле 18 октября 2024 года.
Формат «3+3» (Россия, Турция, Иран, Азербайджан, Армения и Грузия) был предложен в конце 2020 года президентами Азербайджана Ильхамом Алиевым и Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом для обсуждения вопросов сотрудничества на Южном Кавказе и Ближнем Востоке. Грузию неоднократно приглашали присоединиться, однако она до сих пор отказывается.