ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպզրույցում հայտարարել է, որ Ռուսաստանը մշտապես եղել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև շուտափույթ հաշտեցման կողմնակից՝ այն դիտարկելով որպես հարավային Կովկասում հասցեական խաղաղության և կայուն զարգացման կարևոր նախապայման։
Ռուս դիվանագետը հիշեցրել է, որ հայ-թուրքական բանակցությունների առաջին փուլը տեղի է ունեցել 2022 թվականի հունվարին Մոսկվայում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Պատրաստ ենք հետագայում ևս աջակցել ջանքերին, այդ թվում ՝ «3+3» ձևաչափի շրջանակներում։ Ակնկալում ենք, որ Անկարայի և Երևանի միջև պայմանավորվածությունների մշակման ժամանակ հաշվի կառնվեն առկա իրողություններն ու Հարավային Կովկասի հարևանների շահերը»,- նշել է նա։
Դրա համար, դիվանագետի խոսքով, կարևոր է բացառել արտաքին խաղացողների ապակառուցողական միջամտությունն այս բարդ բանակցային գործընթացին։
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչների՝ Ռուբեն Ռուբինյանի և Սերդար Քըլըչի առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2022 թվականի հունվարի 14-ին Մոսկվայում։
Սույն թվականի սեպտեմբերի 13-ին Հայաստան էր այցելել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցերով Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը:

18 Сентябрь 2025 - 14:52 AMT
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова подчеркнула, что Москва всегда была сторонником быстрого примирения между Арменией и Турцией, рассматривая этот процесс как важный фактор установления мира и устойчивого развития в Южном Кавказе. Её слова приводит «Спутник Армения».
Она напомнила, что первый раунд армяно-турецких переговоров состоялся в январе 2022 года в Москве.
«Мы готовы и далее поддерживать эти усилия, в том числе в формате "3+3". Ожидаем, что при выработке договоренностей между Анкарой и Ереваном будут учтены существующие реалии и интересы соседей Южного Кавказа», – заявила Захарова.
По её словам, важно исключить деструктивное вмешательство внешних игроков в этот сложный переговорный процесс.
Первая встреча спецпредставителей Армении и Турции – Рубена Рубиняна и Сердара Кылыча – прошла 14 января 2022 года в Москве. 13 сентября этого года Сердар Кылыч посетил Армению в рамках процесса нормализации отношений.