Վաշինգտոնում սեպտեմբերի 17-ին, ԱՄՆ Կոնգրեսի շենքում, անցկացվել են «Արդարադատություն հայ գերիների համար» խորագրով լսումներ, որոնք կազմակերպվել են Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի (ANCA) և Արդարադատության և մարդու իրավունքների հայկական իրավական կենտրոնի (ALCJHR) համատեղ ջանքերով՝ Կոնգրեսի աշխատակազմին տեղեկացնելու նպատակով Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցի շուրջ։
Քննարկումը վարել է Արդարադատության և մարդու իրավունքների հայկական իրավական կենտրոնի ղեկավար Քեն Խաչիկյանը, իսկ բանախոսությամբ հանդես են եկել «Միջազգային համեմատական իրավունքի կենտրոնի» նախագահ, փաստաբան և ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը, Perseus Strategies կազմակերպության գործադիր տնօրեն և Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային իրավախորհրդատու Ջարեդ Գենսերը, ինչպես նաև Kerkonian Dajani LLP իրավաբանական ընկերության հիմնադիր գործընկեր, ամերիկահայ փաստաբան Գառնիկ Քերքոնյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Քեն Խաչիկյանը նշել է, որ լսումները նվիրված են Բաքվում պահվող 23 հայ գերիներին, որոնք տանջանքների են ենթարկվում և վատ վերաբերմունքի արժանանում:
Փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը ներկայացրել է հայ գերիների հետ կապված ընդհանուր իրավիճակը՝ հատկապես մտահոգություն հայտնելով սեպտեմբերից Ադրբեջանի կառավարության պահանջով այդ երկրում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) գործունեության դադարեցման առնչությամբ: Նա նշել է, որ ԿԽՄԿ-ն միակ միջազգային կառույցն էր, որ հասանելիություն ուներ հայ գերիներին ու քաղբանտարկյալներին, և հիմա նրանք զրկված են այդ միակ միջազգային մեխանիզմից: Նրա խոսքով՝ հունիսից՝ ԿԽՄԿ-ի վերջին այցից հետո որևէ արժանահավատ աղբյուրից տեղեկություն չկա նրանց իրական վիճակի մասին:
Պատասխանելով հարցին, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից նախաստորագրված համաձայնագրում առկա՝ միջազգային հայցերի հետ կանչման կետը ի՞նչ հետևանքներ կունենա հայ գերիների վրա, Սիրանուշ Սահակյանը նշել է՝ դա կնշանակի արդարադատության և գերիների պաշտպանության վերացում:
«Քանի որ գերիների ազատ արձակումը այս համաձայնագրի կարգավորման մաս չէ, Ալիևի ռեժիմի համար այլ քաղաքական կամ իրավական պարտավորություն չի լինի նրանց ազատ արձակելու համար: Առանց նրանց ազատ արձակման՝ հայ հասարակությունը չի կարող վստահություն, հավատ ունենալ այս խաղաղության գործընթացների նկատմամբ: Ուստի շատ կարևոր է այս հարցը լուծել նախքան այդ գործընթացների ավարտը»,–ասել է նա։
Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային իրավախորհրդատու Ջարեդ Գենսերը ներկայացրել է այն իրավախախտումները, որոնք տեղի են ունեցել իր պաշտպանյալ Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ նախաքննության և դատաքննության ընթացքում, ինչպես նաև այն, որ նա երկու անգամ հացադուլ է հայտարարել և դրանցից առաջինի ժամանակ ենթարկվել է խոշտանգումների:
«Նրան այժմ սպառնում է ցմահ ազատազրկում՝ 40-ից ավելի կեղծ մեղադրանքներով, որոնք ներառում են ագրեսիվ պատերազմի պլանավորում և վարում, պատերազմի օրենքների խախտում, ահաբեկչության ֆինանսավորում և այլն»,-նշել է նա:
Գենսերը մեղադրանքները համարել է անհեթեթ:
«Միայն մեկ օրինակ բերեմ՝ Ռուբեն Վարդանյանի հիմնադրած «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որը անկախ կազմակերպություն է, ենթարկվում է միջազգային աուդիտի, ըստ «մեղադրանքների», Վարդանյանի համար ծառայել է որպես ահաբեկչություն ֆինանսավորելու միջոց»,-ասել է նա։
Խոսելով բազմաթիվ խախտումների մասին՝ Գենսերը նշել է, որ այդ դատական լսումների ժամանակ բազմաթիվ ենթադրյալ «տուժածներ» են բերվել վկայություն տալու, բայց բոլորը հաստատել են, որ երբեք չեն տեսել Վարդանյանին, նրա մասին գիտեն միայն լրատվամիջոցներից.։
«Ոչ մի փաստական ապացույց, բառացիորեն ոչ մի, չի ներկայացվել՝ Վարդանյանին կապելու նկարագրված դեպքերի հետ: Այդ ամբողջ, այսպես կոչված, «ապացույցները», դուրս կնետվեին ցանկացած դատարանից, որտեղ գերիշխում է իրավունքի գերակայությունը, բայց, դա իհարկե, չի վերաբերում Ադրբեջանի ռազմական դատարանին»,–նշել է նա։
Պատասխանելով Քեն Խաչիկյանի՝ հայ գերիների խնդրի վերաբերյալ Թրամփի վարչակազմի ավելի բացահայտ վերաբերմունքի մասին հարցին, Գենսերը շատ կարևոր է համարել Թրամփ-Փաշինյան հանդիպման ժամանակ թեմայի արծարծումը:
«Այժմ, երբ նա {Թրամփը} հրապարակային հանձնառություն է ստանձնել, պետք է հետևողական լինել, որ այդ հանձնառությունը կատարվի: Չեմ կարծում, որ նա {Ալիևը} ուզենա նրանց բոլորին ազատ արձակել: Իհարկե, ես արդեն նախազգուշացրել եմ այդ մասին: Կարևոր է, որ նրանք բոլորը դուրս գան»,-նշել է նա։
Գենսերը միաժամանակ ավելացրել է, որ դեռ երկար ճանապարհ կա անցնելու, սակայն նշել է, որ Սպիտակ տնից և Պետքարտուղարությունից ստացվող հաղորդագրությունները լավ համակարգված են, և ցույց են տալիս, որ նրանք պատրաստ են այդ հարցում առաջ շարժվել. «Արդյոք նրանք պատրա՞ստ են այն ճնշումը գործադրել, որը անհրաժեշտ է հարցի արագ լուծման համար՝ դա այլ հարց է, և հենց այն է, ինչի վրա պետք է աշխատենք»:

17 сентября в здании Конгресса США в Вашингтоне прошли слушания под названием «Справедливость для армянских пленных», организованные Армянским национальным комитетом Америки (ANCA) и Армянским юридическим центром по вопросам справедливости и прав человека (ALCJHR). Целью мероприятия было информировать сотрудников Конгресса о положении армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане.
Слушания вёл директор ALCJHR Кен Хачикян. С докладами выступили Сирануш Сааакян — президент Центра международного сравнительного права и представитель армянских пленных в ЕСПЧ, Джаред Генсер — международный правовой советник Рубена Варданяна и исполнительный директор Perseus Strategies, а также армяно-американский адвокат Гарник Керкониан — соучредитель юридической фирмы Kerkonian Dajani LLP.
Хачикян отметил, что слушания посвящены 23 армянам, находящимся в заключении в Баку и подвергающимся пыткам и жестокому обращению.
Саакян представила общую ситуацию, выразив особую обеспокоенность решением властей Азербайджана прекратить деятельность Международного комитета Красного Креста (МККК) в стране. Она подчеркнула, что МККК был единственной международной структурой, имевшей доступ к заключённым, и с момента последнего визита в июне никакой достоверной информации об их состоянии не поступало.
Отвечая на вопрос о последствиях пункта в предварительном соглашении между Арменией и Азербайджаном, касающегося отзыва международных исков, Саакян предупредила, что это приведёт к ликвидации механизмов справедливости и защиты пленных. Поскольку освобождение пленных не входит в рамки данного соглашения, у режима Алиева не будет ни политических, ни юридических обязательств их освобождать. Это может подорвать доверие общества к мирному процессу, добавила она.
Джаред Генсер рассказал о грубых нарушениях прав его подзащитного Рубена Варданяна во время следствия и суда, упомянув, что тот дважды объявлял голодовку, во время первой из которых подвергался пыткам. В настоящее время Варданяну грозит пожизненное заключение по более чем 40 сфабрикованным обвинениям, включая агрессивную войну, нарушение законов войны и финансирование терроризма.
Генсер назвал обвинения абсурдными. В частности, он отметил, что гуманитарная инициатива «Аврора», основанная Варданяном и проходящая международный аудит, якобы рассматривается как средство финансирования терроризма.
Говоря о судебных нарушениях, Генсер добавил, что на заседания приводились «потерпевшие», которые утверждали, что никогда не встречали Варданяна и знают о нём лишь из СМИ. Никаких реальных доказательств его вины представлено не было. «В любом суде, где действует верховенство закона, такие “доказательства” были бы немедленно отвергнуты. Но, конечно, это не относится к военному суду Азербайджана», — заявил он.
Отвечая на вопрос Хачикяна о возможности более чёткого реагирования со стороны администрации Трампа, Генсер отметил важность упоминания этой темы на встрече Трампа и Пашиняна. «Теперь, когда Трамп дал публичное обещание, необходимо добиться его выполнения. Я не думаю, что Алиев хочет отпустить всех пленных, и я уже предупреждал об этом. Очень важно, чтобы все они были освобождены», — отметил он.
Генсер добавил, что путь впереди ещё долгий, но сигналы от Белого дома и Госдепартамента согласованы и свидетельствуют о готовности действовать. «Готовы ли они оказать нужное давление для быстрого решения вопроса — это уже другой вопрос. Именно над этим мы должны работать», — резюмировал он.
После девятимесячной блокады Арцаха и этнической чистки армянского населения в сентябре 2023 года, Азербайджан захватил и арестовал ряд бывших лидеров Арцаха, включая экс-президентов Аркадия Гукасяна, Бака Саакяна, Араика Арутюняна, экс-госсекретаря Рубена Варданяна, главу МИД Давида Бабаяна и других. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, по которым грозит пожизненное заключение. 17 января в Баку начался фиктивный судебный процесс.