Եվրամիության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը սեպտեմբերի 19-20-ը պաշտոնական այցով կլինի Հայաստանում։
Այցի ընթացքում նախատեսվում է ներկայացնել նաև ԵՄ միջտարածաշրջանային կապակցվածության օրակարգը՝ որպես կարևոր խթան տարածաշրջանային կայուն զարգացման համար, հայտնում է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունը։
Հանձնակատարը պաշտոնական հանդիպումներ կունենա նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի, ինչպես նաև ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանի հետ։
Կոսը կմասնակցի Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ երկու ծրագրերի ստորագրման արարողությանը, կայցելի «ԵՄ-ն` Սևանի համար» ծրագիրը (EU4SEVAN) կենսաբազմազանության ծրագրի իրականացվող վայրը և շրջայց կկատարի ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում:
Հանձնակատարը կհանդիպի նաև քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, կին առաջնորդների և երիտասարդ եվրոպացի դեսպանների հետ։
Կոսը Բաքվում, հայտարարել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է մասնակցել Հարավային Կովկասի խաղաղ գործընթացին։ Նա նշել է, որ Բաքվում անցկացվել են արդյունավետ ու բաց քննարկումներ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, որոնց ընթացքում, մասնավորապես, անդրադարձ է եղել փոխկապակցվածության հարցերին:

Как сообщило представительство ЕС в Ереване, визит состоится 19–20 сентября и будет включать презентацию повестки ЕС по межрегиональной связанности как важного фактора устойчивого развития региона.
Косс проведет официальные встречи с президентом Ваагном Хачатуряном, премьер-министром Николом Пашиняном, вице-премьером Мгером Григоряном и министром внутренних дел Арпине Саргсян.
Она примет участие в церемонии подписания двух программ с Европейским банком реконструкции и развития, посетит место реализации биоразнообразного проекта «ЕС для Севана» (EU4Sevan), а также совершит экскурсию в центр креативных технологий TUMO.
Запланированы встречи с представителями гражданского общества, женщинами-лидерами и молодыми европейскими послами.
Ранее в Баку Косс заявила, что ЕС готов участвовать в мирном процессе на Южном Кавказе. По её словам, с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым состоялись откровенные и результативные переговоры, в ходе которых обсуждались, в частности, вопросы коммуникаций.