Հայաստանի ըմբշամարտի հավաքականի անդամ, Օլիմպիական խաղերի, աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը (97 կգ) պարտվել է աշխարհի առաջնության քառորդ եզրափակիչում: Նա մրցել է Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Մուրադ Ահմադիևի հետ ու զիջել մրցակցին:
Ալեքսանյանը կկարողանա բրոնզե մեդալի համար պայքարել, եթե իրեն հաղթած մարզիկը հասնի եզրափակիչ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Մինչ այդ նա 5։1 հաշվով առավելության էր հասել չինացի Ժեգանգ Վանգի նկատմամբ և դուրս եկել հունահռոմեական ոճի աշխարհի առաջնության քառորդ եզրափակիչ։
Հրաչյա Պողոսյանը (60 կգ) 9:0 հաշվով վստահ հաղթանակ է տարել ուկրաինացի Վլադիսլավ Կուզկոյի նկատմամբ և անցել է աշխարհի առաջնության 1/16 եզրափակիչ։ Նրա հաջորդ մրցակիցն է լինելու մինչև 23 տարեկանների աշխարհի չեմպիոն և Ասիայի փոխչեմպիոն Ալիշեր Գանիևը (Ուզբեկստան)։

19 Сентябрь 2025 - 12:37 AMT
Артур Алексанян из Армении потерпел поражение в четвертьфинале чемпионата мира по греко-римской борьбе (97 кг) от азербайджанца Мурада Ахмадиева, но сохраняет шанс на бронзовую медаль.
Как сообщает «Арменпресс», Алексанян сможет участвовать в утешительных схватках, если Ахмадиев выйдет в финал. Ранее Алексанян победил китайца Жегана Вана со счетом 5:1 и пробился в четвертьфинал.
В другой встрече Грачья Погосян (60 кг) уверенно выиграл у украинца Владислава Кузько со счетом 9:0 и прошел в 1/16 финала. Его соперником станет чемпион мира до 23 лет и вице-чемпион Азии Алишер Ганиев из Узбекистана.