Հայաստանի հունահռոմեական ըմբշամարտի հավաքականի անդամ, Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի չեմպիոն և Եվրոպայի քառակի չեմպիոն Մալխաս Ամոյանը դարձել է աշխարհի կրկնակի չեմպիոն:
Խորվաթիայի մայրաքաղաք Զագրեբում ընթացող հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի աշխարհի առաջնության 77 կգ քաշային կարգի եզրափակիչում Մալխաս Ամոյանը մրցել է Ճապոնիան ներկայացնող, 2024 թվականի Օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալակիր Նաո Կուսակայի հետ ու վստահ հաղթանակ է տարել 10:1 հաշվով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Մալխաս Ամոյանը հանդիսանում է Փարիզ-2024-ի բրոնզե մեդալակիր, Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը վաստակել է 2022, 2023, 2024 և 2025 թվականներին, իսկ աշխարհի առաջնությունում իր առաջին ոսկին նվաճել է 2021 թվականին։

Член сборной Армении по греко-римской борьбе, бронзовый призёр Олимпийских игр, чемпион мира и четырёхкратный чемпион Европы Малхас Амоян стал двукратным чемпионом мира.
В финале чемпионата мира по греко-римской борьбе, проходящего в столице Хорватии Загребе, Амоян в категории до 77 кг встретился с представителем Японии, олимпийским чемпионом 2024 года Нао Кусакой и одержал уверенную победу со счётом 10:1, сообщает «Арменпресс».
Амоян является бронзовым призёром Олимпиады в Париже-2024, выигрывал чемпионат Европы в 2022, 2023, 2024 и 2025 годах. Первую золотую медаль на чемпионате мира он завоевал в 2021 году.