Սանկտ Պետերբուրգի «Ռոսրեեստր» գրասենյակի նախկին ղեկավարի տեղակալ Բորիս Ավագյանը, որը նախկինում եղել է Արցախի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչը, Սանկտ Պետերբուրգում դատական նիստից փախչելուց հետո, ենթադրաբար, ինքնասպանություն է գործել Հայաստանի հյուպատոսարանի տարածքում: Այդ մասին հայտնել են իրավապահ մարմինների աշխատակիցները, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ տելեգրամյան ալիքների՝ Ավագյանը ներսից փակվել է զուգարանում, որտեղ էլ վերջ է տվել կյանքին։ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության ներկայացուցիչները բացել են դուռը և հայտնաբերել նրա մարմինը։
Նախորդ օրը Ավագյանը, որը ՌԴ-ում մեղադրվում է մաքսային վճարներից խուսափելու մեջ, փախել էր դատարանից և թաքնվել ՀՀ հյուպատոսությունում։
Սեպտեմբերի 23–ին Ավագյանը կապ էր հաստատել «Փաստինֆոյի» հետ և ասել, որ պատրաստ է հանձնվել Հայաստանի իշխանություններին՝ քննվող քրեական գործի շրջանակում։

24 Сентябрь 2025 - 11:29 AMT
Борис Авакян, бывший заместитель руководителя петербургского управления Росреестра и в прошлом представитель президента Арцаха по особым поручениям, был найден мертвым на территории Генерального консульства Армении в Санкт-Петербурге. Об этом сообщили сотрудники правоохранительных органов, передает РИА Новости.
По данным телеграм-каналов, Авакян закрылся в туалете, где предположительно покончил с собой. Представители МЧС вскрыли дверь и обнаружили его тело.
Накануне Авакян, обвиняемый в РФ в уклонении от уплаты таможенных платежей, сбежал из суда и укрылся в армянском консульстве.
23 сентября он связался с изданием Pastinfo и заявил, что готов сдаться армянским властям в рамках расследуемого уголовного дела.