24 Սեպտեմբեր 2025 - 13:29 AMT
Եվրոպական արտաքին քաղաքական ծառայության կողմից Լյուքսեմբուրգում կայանալիք նախարարական հավաքին հրավիրվել են մի շարք երկրների, այդ թվում ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները, սակայն Վրաստանը հրավեր է ստացել միայն դեսպանը մակարդակով, ինչը վրդովմունք է առաջացրել Թբիլիսիում։
Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ դա որակվել է որպես անլուրջ մոտեցում և անտեսում՝ ոչ միայն քաղաքական, այլև աշխարհագրական իրողությունների, հայտնում է 1tv.ge-ն։
Նշվում է, որ ԵՄ միջոցառումներում Վրաստանի ներգրավվածությունը քաղաքական շահարկման թեմա է դառնում։
«Վրաստանը դեսպանի մակարդակով չի մասնակցի հոկտեմբերի 20-ին Լյուքսեմբուրգում նախատեսված փոխկապակցվածության հարցերով նախարարական հանդիպմանը, որին Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայությունը հրավիրել է Կենտրոնական Ասիայի և Արևելյան գործընկերության երկրների՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի արտաքին գործերի նախարարներին:
Հաշվի առնելով այս թեմայի կարևորությունը և Վրաստանի դերը այդ հարցերում՝ նախարարական հանդիպմանը դեսպանի մակարդակով հրավերն անընդունելի է, և նման մոտեցման հիմնավորումը մնում է անհասկանալի:
Հաշվի առնելով Վրաստանի դերը թե՛ տարածաշրջանային անվտանգության, թե՛ կապի հարցերում, Վրաստանի մասնակցությունը նման կարևոր քննարկումներին պետք է տեղի ունենա համապատասխան մակարդակով և բխի ԵՄ անդամ պետությունների շահերից»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Վրաստանը հույս է հայտնել, որ ԵՄ անդամ պետությունների մեծ մասն իրապես գնահատում է տարածաշրջանային գործընթացներում Վրաստանի դերը, գիտակցում է աշխարհաքաղաքական իրողությունները և համաձայն չէ ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության նման մոտեցման հետ։

Грузия резко отреагировала на решение ЕС пригласить её лишь на уровне посла на встречу министров в Люксембурге, тогда как Армения и Азербайджан приглашены главами МИД.
Европейская служба внешнеполитической деятельности пригласила министров иностранных дел Армении, Азербайджана, Турции, Туркменистана, Узбекистана, Таджикистана, Казахстана и Кыргызстана на министерскую встречу по вопросам взаимосвязанности, которая состоится 20 октября в Люксембурге. Грузия же получила приглашение только на уровне посла, что вызвало возмущение в Тбилиси, сообщает 1tv.ge.
В заявлении МИД Грузии это названо «несерьёзным подходом» и игнорированием не только политических, но и географических реалий. «Учитывая важность темы и роль Грузии, приглашение на уровне посла является неприемлемым, и обоснование подобного подхода остаётся непонятным», — подчеркнули в ведомстве.
Отмечается, что участие Грузии в мероприятиях ЕС всё чаще становится предметом политических спекуляций. В заявлении также говорится, что участие страны в столь важных обсуждениях должно происходить на соответствующем уровне, отражающем её значимость для региональной безопасности и транспортной связности, а также отвечать интересам государств — членов ЕС.
Тбилиси выразил надежду, что большинство стран ЕС по достоинству оценивают роль Грузии в региональных процессах, осознают геополитические реалии и не согласны с подходом Европейской внешнеполитической службы.