ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամներ Դարել Իսսան և Գաս Բիլիրակիսը ներկայացրել են «Կովկասում լարվածության կանխարգելման և փոխգործակցության առաջխաղացման մասին» օրինագիծը (PEACE Act, H.R.5632), որով առաջարկվում է սահմանել պատժամիջոցներ Ադրբեջանի նկատմամբ՝ Հայաստանի դեմ հնարավոր նոր ագրեսիայի դեպքում։
Օրինագիծն աջակցություն է հայտնում Հայաստանի ինքնիշխանությանը, ինչպես նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից առաջ քաշված խաղաղության նախաձեռնություններին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Օրինագծով առաջարկվող պատժամիջոցները ներառում են ադրբեջանական բարձրաստիճան պաշտոնյաների ֆինանսական ակտիվների սառեցում, մուտքի արգելք ԱՄՆ տարածք և սահմանափակումներ այն արտասահմանյան բանկերի նկատմամբ, որոնք ֆինանսապես համագործակցում են հաստատությունների հետ, որոնք հեշտացնում են ադրբեջանական նավթի առևտուրը։
Օրինագիծը նախատեսում է բացառություններ մարդասիրական օգնության և հիմնական ապրանքների համար և կգործի 7 տարի:
Օրինագիծը ներկայացվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ին և նույն օրը ուղարկվել է երեք Արտաքին հարաբերությունների, Արդարադատության և Ֆինանսական ծառայությունների հանձնաժողովներ: Օրինագիծը գտնվում է օրենսդրական գործընթացի սկզբնական փուլում և դեռ չի քննարկվել կոմիտեներում:
Այն պետք է հաստատվի յուրաքանչյուր կոմիտեի կողմից, ապա անցնի Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի քվեարկությունները՝ նախքան ԱՄՆ նախագահի ստորագրությանը ներկայացվելը:

7 Октябрь 2025 - 11:06 AMT
Члены Палаты представителей Конгресса США Даррел Исса и Гас Билиракис представили законопроект под названием «О предотвращении эскалации в Кавказском регионе и продвижении взаимодействия» (PEACE Act, H.R.5632), предполагающий введение санкций против Азербайджана в случае новой агрессии против Армении, сообщает «Арменпресс».
Законопроект выражает поддержку суверенитету Армении, а также инициативам премьера Никола Пашиняна по установлению мира.
Предлагаемые санкции включают:
– заморозку финансовых активов высокопоставленных азербайджанских чиновников,
– запрет на въезд в США,
– ограничения в отношении иностранных банков, сотрудничающих с организациями, способствующими торговле азербайджанской нефтью.
Законопроект предусматривает исключения для гуманитарной помощи и основных товаров и предполагается, что будет действовать в течение 7 лет.
Он был внесён в Палату представителей 30 сентября 2025 года и направлен в три комитета — по иностранным делам, правосудию и финансовым услугам. Документ находится на начальной стадии законодательного процесса и пока не рассматривался в комитетах.
Для вступления в силу он должен быть одобрен каждым комитетом, пройти голосование в Палате представителей и Сенате, а затем подписан президентом США.
8 августа в Белом доме прошла трёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева. По итогам встречи была подписана совместная декларация, а главы МИД Армении и Азербайджана предварительно подписали соглашение о мире.