8 Հոկտեմբեր 2025 - 10:03 AMT
Թբիլիսիում հոկտեմբերի 22-23-ը տեղի ունենալիք «Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովին նախատեսվում է նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովի մասնակցությունը՝ ըստ կազմակերպիչների։
Վրացական կողմի տվյալներով՝ համաժողովը պաշտոնապես կբացի Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն։ Մինչ օրս ՀՀ և Ադրբեջանի կառավարությունների մամուլի ծառայությունները պաշտոնապես չեն հաստատել մասնակցությունը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Միջոցառմանը ակնկալվում է մոտ 2000 պատվիրակների մասնակցություն, այդ թվում՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, բիզնեսի ներկայացուցիչներ, միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ, առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչներ, միջազգային ֆինանսական հաստատությունների անդամներ և փորձագետներ։
Այս տարի անցկացվելիք հնգամյա համաժողովի կենտրոնական թեման լինելու է ներդրումների իրականացման հնարավորությունները կայունության պայմաններում։ Կքննարկվեն նաև գլոբալ առևտրի, տրանսպորտի և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացումը, միջին միջանցքի հեռանկարները, էներգետիկան, թվային փոխակերպումը և մի շարք այլ հարցեր։
«Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովը Թբիլիսիում առաջին անգամ անցկացվել է 2015 թվականին և անցկացվում է երկու տարին մեկ։ Նախորդ՝ 2023 թվականի համաժողովին մասնակցել են նաև Նիկոլ Փաշինյանն ու Ալի Ասադովը, որի շրջանակում Վրաստանի당时 վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին նրանց հետ անցկացրել է եռակողմ հանդիպում։

По информации организаторов, на форуме «Шелковый путь», который пройдёт 22–23 октября в Тбилиси, ожидается участие премьер-министра Армении Никола Пашиняна и премьер-министра Азербайджана Али Асадова. Мероприятие официально откроет премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе.
На данный момент пресс-службы правительств Армении и Азербайджана официально не подтвердили участие, сообщает «Азатутюн».
Ожидается, что в форуме примут участие около 2000 делегатов, включая высокопоставленных чиновников, представителей бизнеса, международных организаций, ведущих компаний, финансовых учреждений и аналитических центров.
Основная тема нынешнего форума — возможности инвестирования в условиях стабильности. Также будут обсуждаться развитие глобальной торговли, транспортной и логистической инфраструктуры, перспективы Среднего коридора, энергетика, цифровая трансформация и другие вопросы.
Форум проводится с 2015 года раз в два года. На предыдущем мероприятии в 2023 году участвовали и Пашинян, и Асадов. Тогда была организована трехсторонняя встреча с участием премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили.