14 Հոկտեմբեր 2025 - 13:57 AMT
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, թե ինչու է հետաձգվել ԵԱՀԿ գործող նախագահ Էլինա Վալտոնենի այցը Բաքու։
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն հայտնել է, որ Վալտոնենն իր այցը տարածաշրջան պետք է սկսեր Ադրբեջանից, սակայն, այդ օրը Ադրբեջանի նախագահը պետք է մասնակցեր Մերձավոր Արևելքի խաղաղության գագաթնաժողովին, գրում է APA-ն։
«Այս այցը նախատեսված էր հոկտեմբերի 13-ին։ Սակայն նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Մերձավոր Արևելքի խաղաղության գագաթնաժողովին հրավիրվելու և իր գլխավորած պատվիրակության մասնակցության պատճառով այցը հետաձգվել է։ Ներկայումս աշխատանք է տարվում Ֆինլանդիայի արտգործնախարարի Ադրբեջան այցի նոր ամսաթվի համաձայնեցման ուղղությամբ», ասել է Հաջիզադեն։
Հոկտեմբերի 14–ին Վալտոնենը Երևանում հանդիպում է ունեցել Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Հոկտեմբերի 15–ին նա կմեկնի Վրաստան։

Министерство иностранных дел Азербайджана сообщило о причине переноса визита действующего председателя ОБСЕ, министра иностранных дел Финляндии Элины Валтонен в Баку.
Как сообщил руководитель пресс-службы МИД Айхан Гаджизаде, Валтонен должна была начать свой региональный визит с Азербайджана 13 октября. Однако в этот день президент Ильхам Алиев участвовал в саммите по миру на Ближнем Востоке, передаёт APA.
«Этот визит был запланирован на 13 октября. Однако из-за приглашения президента Ильхама Алиева на саммит по ближневосточному урегулированию и его участия во главе азербайджанской делегации, визит был отложен. В настоящее время ведётся работа по согласованию новой даты визита министра иностранных дел Финляндии в Азербайджан», — заявил Гаджизаде.
14 октября Валтонен провела встречи в Ереване с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном и премьер-министром Николом Пашиняном. 15 октября она направится в Грузию.