7 Նոյեմբեր 2025 - 13:26 AMT
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության վարչության ղեկավար Այհան Հաջիզադեն հայտարարել է, որ Ադրբեջանին «4 անկլավի վերադարձի հարցը միշտ ուշադրության կենտրոնում է»։
Նա հավելել է, որ խոսքը «Ղազախի շրջանի 3 և Նախիջևանի Քյարքի գյուղի մասին է», գրում է APA-ն։
«Այս հարցը պետք է լուծվի սահմանազատման հանձնաժողովների շրջանակում», – նշել է նա։
Հաջիզադեն հավելել է, որ «Ղազախի շրջանի մյուս գյուղերի վերադարձը, որն արդեն տեղի է ունեցել, Ադրբեջանի մեծ դիվանագիտական հաջողությունն էր»։
Ավելի վաղ՝ օգոստոսի 28–ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ Հայաստանի որևէ կառավարություն չի կարող հրաժարվել էքսկլավ, անկլավների թեմայից, քանի որ հայկական կողմն ունի Արծվաշեն։
Դեռևս 2024–ին Բաքուն հայտարարել էր, որ Հայաստանի հետ սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացի շրջանակում պետք է լուծվեն «4 էքսկլավ գյուղերի ազատագրման հարցերը»: Հաղորդագրության մեջ նշվում էր Յուխար Ասքիփարի և Քյարքիի (Վերին Ոսկեպար և Տիգրանաշեն հայկական գյուղեր, որոնք բնակեցված են), ինչպես նաև Սոֆուլուի և Բարխուդարլիի (չբնակեցված) մասին:

7 Ноябрь 2025 - 13:52 AMT
Руководитель пресс-службы Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Хаджизаде заявил, что «вопрос возвращения Азербайджану четырех анклавов всегда находится в центре внимания».
Он уточнил, что речь идет «о трех селах Газахского района и селе Кярки в Нахичевани», сообщает APA.
«Этот вопрос должен быть решен в рамках деятельности комиссий по делимитации границы», — отметил Хаджизаде.
Он также назвал «возврат других сел Газахского района, который уже состоялся, крупным дипломатическим успехом Азербайджана».
Ранее, 28 августа, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что ни одно правительство Армении не может отказаться от темы анклавов и эксклавов, напомнив о притязаниях армянской стороны на Арцвашен.
Еще в 2024 году Баку заявил, что в рамках процесса демаркации и делимитации армяно-азербайджанской границы должен быть решен вопрос «освобождения четырех эксклавов». В сообщении говорилось о Юхары Аскипара и Кярки (армянские села Верхний Воскепар и Тигранашен, где продолжают жить люди), а также о не заселенных Софиулу и Бархударлы.