18 Նոյեմբեր 2025 - 06:43 AMT
Բաքվի բանտում պահվող Վիգեն Էուլջեքչյանի վիճակը կտրուկ վատացել է։ Այս մասին հայտնել են նրա կինը՝ Լինդա Էուլջեքչյանը, և փաստաբան Լուսիանա Մինասյանը։ Պաշտպանը հայտնել է, որ 45-օրյա դադարից հետո Էուլջեքչյանը նոյեմբերի 16-ին զանգահարել է իր ընտանիքին և կարճ զրույց ունեցել։
Զրույցի ընթացքում Վիգենը հայտնել է, որ իր ֆիզիկական վիճակը կտրուկ վատացել է. չի կարողանում քայլել և կարիք ունի անվասայլակի, որը չի տրամադրվել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Նրան տարել են բժշկի մոտ, բայց նա դեղորայք չի ստանում։ Չնայած իր վիճակին` նրան որևէ բուժում կամ իրավական պաշտպանության միջոցներ չեն նշանակվել։ Նա մնում է առանց բժշկական օգնության՝ մարդասիրական տարրական նորմերի խախտմամբ», – նշել է փաստաբանը։
Փաստաբանի փոխանցմամբ` Վիգենը նաև հայտնել է, որ բավարար սնունդ չի ստանում. Իրեն տալիս են միայն հաց և թեյ։
«Սա անմարդկային և նվաստացնող վերաբերմունք է։ Նման վերաբերմունքը հատկապես անհանգստացնող է՝ հաշվի առնելով նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հրապարակային հայտարարությունները», – նշել է փաստաբանը։
Նա ասել է, որ ընտանիքը այս հայտարարությունները ընկալում է որպես հայ բանտարկյալների տառապանքների ծաղր։
Մինասյանը նշել է, որ Էուլջեքչյանի կալանքի պայմանները խախտում են միջազգային մարդասիրական իրավունքը, բանտարկյալների նկատմամբ մարդասիրական վերաբերմունքի իրավունքը և ՄԱԿ-ի` բանտարկյալների հետ վարվելակերպի նվազագույն ստանդարտները (Մանդելայի կանոնները)։
«Բժշկական օգնությունից զրկելը, սննդից զրկելը, դեղորայքից հրաժարվելը և անվասայլակից հրաժարվելը լուրջ սպառնալիք են ներկայացնում Վիգենի առողջության և կյանքի համար»,-ասել է նա։
Նա հավելել է, որ իրավիճակը լուրջ ռիսկ է ստեղծում Էուլջեքչյանի կյանքի համար, և կոչ արել միջազգային կառույցներին անհապաղ միջամտել՝ ապահովելու անկախ բժշկական զննումն, մարդասիրական հասանելիությունն, անվասայլակի տրամադրումն, ինչպես նաև բավարար սնունդն ու անհրաժեշտ դեղորայքը։
46-ամյա Էուլջեքչյանը Հայաստանի և Լիբանանի քաղաքացի է։ Նրան առևանգել են ադրբեջանական զինված ուժերն Լեռնային Ղարաբաղն 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի հրադադարի պայմանավորվածությունից մեկ օր անց, որն ավարտել է Արցախյան 44-օրյա պատերազմը։ Բաքվի ռազմական դատարանը նրան 2021 թվականի հունիսին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման «վարձկանություն», «ահաբեկչություն», «Ադրբեջանի պետական սահմանի ապօրինի հատում» հոդվածներով։
2023 թվականի դեկտեմբերին հայ գերիների ազատ արձակման ընթացքում նրա անունը ներառված է եղել հրապարակված նախնական ցուցակում, սակայն վերադարձը չի իրականացվել։

Состояние Вигена Эулджекчяна, находящегося в бакинском следственном изоляторе, резко ухудшилось. Об этом сообщили его супруга Линда Эулджекчян и адвокат Лусиана Минасян. Защитник отметила, что после 45‑дневного перерыва Эулджекчян 16 ноября смог кратко поговорить с семьей по телефону.
Во время разговора Виген сообщил, что его физическое состояние значительно ухудшилось: он не может ходить и нуждается в инвалидной коляске, которая ему не предоставлена, передает «Sputnik Армения».
По словам адвоката, хотя его и отвели к врачу, он не получает никакого лекарства. Несмотря на его состояние, ему не назначены ни лечение, ни средства правовой защиты, и он остается без медицинской помощи в нарушение элементарных гуманитарных норм.
Эулджекчян также сообщил, что получает недостаточное питание — ему дают только хлеб и чай.
«Это бесчеловечное и унижающее достоинство обращение. Особенно тревожно оно выглядит с учетом недавних публичных заявлений президента Ильхама Алиева», — отметила адвокат. Она добавила, что семья воспринимает эти заявления как издевку над страданиями армянских заключенных.
Минасян подчеркнула, что условия содержания Эулджекчяна нарушают международное гуманитарное право, право заключенных на гуманное обращение и Минимальные стандартные правила ООН обращения с заключенными (Правила Нельсона Манделы).
«Лишение медицинской помощи, пищи, лекарств и отказ в инвалидной коляске представляют серьезную угрозу для здоровья и жизни Вигена», — сказала она.
Адвокат добавила, что ситуация создает реальный риск для жизни Эулджекчяна и призвала международные структуры немедленно вмешаться, обеспечить независимый медицинский осмотр, гуманитарный доступ, предоставить инвалидную коляску, достаточное питание и необходимые медикаменты.
46‑летний Эулджекчян является гражданином Армении и Ливана. Он был похищен азербайджанскими вооруженными силами 10 ноября 2020 года — на следующий день после соглашения о прекращении огня, завершившего 44‑дневную войну в Нагорном Карабахе. В июне 2021 года Бакинский военный суд приговорил его к 20 годам лишения свободы по статьям о «наемничестве», «терроризме» и «незаконном пересечении госграницы». В декабре 2023 года его имя фигурировало в предварительном списке армянских военнопленных на освобождение, однако возвращение так и не состоялось.