Հյուսիսային Ամերիկայի Արևմտյան թեմի առաջնորդ Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ընդգծելով, որ եկեղեցին և պետությունը չեն կարող մարտնչել իրար դեմ:
«Հոգևոր առերեսման, ներհայեցողության և ինքնաքննության հրամայականը՝ անկեղծ խոստովանությամբ և զղջումով, մեր հոգևոր և ազգային կյանքի ապաքինման և նորոգության առաջին կարևոր քայլն է։ Քանզի ճշմարտությունը առավել է, քան ճիշտ լինելը, Արիստոտելի խոսքով՝ «Պլատոնը սիրելի է ինձ, բայց ճշմարտությունը՝ առավել սիրելի»։
․․․Ակնհայտ ճշմարտությունն այն է, որ եկեղեցի և պետությունը չեն կարող մարտնչել իրար դեմ, այլ պարտավոր են փոխադարձ զորակցությամբ ծառայելու մեր ազատ և անկախ Հայաստանի ինքնիշխան պետականությանը և ժողովրդին։
Այս է մեր խոսքը։ Զգաստության հրամայականն ու վերածննդի անհրաժեշտությունը պարտավորեցնում են, որ Հայոց Եկեղեցու սպասավորներս հոգևոր առաքելության մեջ առավել հաստատուն մնանք մեր ամբողջ էությամբ։
Արդ, սրտագին կաղերսենք մեր հարազատ զավակներին, որ հաստատուն և աներեր մնան իրենց հավատքի մեջ ի Հիսուս Քրիստոս, քանզի ինքն է ճանապարհը, ճշմարտությունը և կյանքը հավիտենս հավիտենից (Յովհ. 14։6)։ Ամեն»,- ասվում է հայտարարությունում։
Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում համոզմունք էր հայտնել, որ Վաղարշապատի ընտրությունների արդյունքները «կարևոր լիցք են Մայր Աթոռն ազատելու համար», և որ «ժողովուրդը հաղթելու է 2026-ի խորհրդարանական ընտրություններում»։

Архиепископ Ованнес Тертерян, предстоятель Западной епархии Армянской апостольской церкви в Северной Америке, выступил с заявлением, в котором подчеркнул, что церковь и государство не могут находиться в состоянии противоборства.
Он призвал к духовному самоуглублению, самоанализу и искреннему покаянию как к первому шагу на пути исцеления и обновления духовной и национальной жизни.
«Ибо истина важнее, чем быть правым. Как сказал Аристотель: „Платон мне дорог, но истина дороже“.
Несомненная истина в том, что церковь и государство не могут сражаться друг с другом, а обязаны при поддержке друг друга служить суверенному государству Армения и её народу.
Таково наше слово. Призыв к благоразумию и необходимость возрождения обязывают нас, служителей Армянской церкви, быть непоколебимыми в нашем духовном служении всей нашей сущностью.
Посему искренне призываем наших возлюбленных чад твёрдо и неуклонно сохранять свою веру во Иисуса Христа, ибо Он есть путь, истина и жизнь во веки веков (Иоанн 14:6). Аминь», — говорится в заявлении.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян в Facebook выразил уверенность, что результаты выборов в Вагаршапате станут «важным импульсом для освобождения Первопрестольного Эчмиадзина», и добавил, что «народ победит на парламентских выборах 2026 года».