27 Նոյեմբեր 2025 - 14:55 AMT
ՀԱՊԿ-ի կողմից ընդունված բոլոր որոշումները ուղարկվում են Հայաստան, և Երևանը չի խոչընդոտում դրանց ընդունմանը։ Այդ մասին հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը։
Նա նշել է, որ, չնայած «Հայաստանը սառեցրել է մասնակցությունը կազմակերպության աշխատանքներին, Երևանը ստանում է բոլոր նյութերը և փաստաթղթերը, որոնք քննարկվում և ընդունվում են քարտուղարության մակարդակով», գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Նրա խոսքերով, ՀՀ‑ն «չի մասնակցում քննարկմանը», սակայն դա չի խանգարում որոշումների ընդունմանը նշված ձևաչափով։ Այդպես, ըստ նրա, տեղի է ունեցել ԱԽ նոյեմբերի 27–ի նիստի ժամանակ։ Բոլոր փաստաթղթերը ուղարկվել են Հայաստան, և ստանալուց հետո՝ հայտարարվել է, որ երկիրը «չի առարկում տվյալ փաստաթղթերի ընդունմանը»։
Տասմագամբետովը հավելել է․ «Վստահ ենք, որ որոշ ժամանակ անց ՀՀ քաղաքական ղեկավարությունը կկայացնի իմաստալից որոշում և մենք նորից միասին առաջ կշարժվենք»։
Նա ընդգծել է, որ թեման՝ Հայաստանի մասնակցության կարգավիճակը, բարձրացվում է մշտապես․ յուրաքանչյուր անգամ, ոչ միայն ԱԽ նիստերի ժամանակ կամ մամլո ասուլիսների ժամանակ, այլ գրեթե բոլոր հանդիպումներում լրագրողների հետ այս հարցը օրակարգից չի հանվում։ Նա շեշտել է, որ «Հայաստանը անկախ, ինքնիշխան պետություն է և ունի իրավունք միանալ կամ դադարեցնել իր գործունեությունը ցանկացած կազմակերպությունում»։
ՀՀ–ն չի մասնակցել ՀԱՊԿ միջոցառումներին։
Նոյեմբերի 26–ին Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը լրագրողներին հայտարարել է, որ այս պահին «Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարց չի քննարկում»։
Դրանից առաջ՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Երևանը սառեցրել է ՀԱՊԿ-ում գործունեությունը, քանի որ, իր կարծիքով, կազմակերպությունն «սպառնալիքներ է առաջացրել հանրապետության ինքնիշխանությանը»։

27 Ноябрь 2025 - 15:24 AMT
Генеральный секретарь ОДКБ Имнгали Тасмагамбетов заявил, что Армения, хотя и приостановила активное участие в работе организации, продолжает получать все обсуждаемые документы.
«Армения не участвует в обсуждениях, но это не мешает принятию решений», — сказал он, передает ТАСС.
Он пояснил, что такая процедура была соблюдена и во время заседания Совета безопасности ОДКБ 27 ноября. Все документы были направлены в Армению, и после их получения страна официально заявила, что не возражает против их принятия.
Тасмагамбетов выразил надежду: «Мы уверены, что через некоторое время политическое руководство Армении примет содержательное решение, и мы снова будем двигаться вперёд вместе».
Он подчеркнул, что вопрос о статусе участия Армении поднимается регулярно: «Армения — независимое суверенное государство и имеет право присоединиться или приостановить своё участие в любой организации».
Хотя Армения не участвует в мероприятиях ОДКБ, 26 ноября замглавы МИД Мнацакан Сафарян заявил, что вопрос выхода из организации в данный момент не обсуждается.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что Ереван приостановил деятельность в ОДКБ, посчитав, что организация представляет угрозу суверенитету страны.