17 Հունիս 2009 - 12:00 AMT
Հունիսի 17-ին ՀՀ սպորտի նախարար Արմեն Գրիգորյանը եւ ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր սպորտային կոմիետեի նախագահ Ռազմիկ Հովսեփյանը սպորտի ոլորտում իրենց կողմից ղեկավարվող կառույցների համագործակցության մասին համաձայնագիր են ստորագրել 2009-2012թթ. ընթացքում:
ՀՀ սպորտի նախարար Արմեն Գրիգորյանի խոսքերով, սպորտի բնագավառը Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջեւ բարեկամական հարաբերությունների զարգացման եւ ամրապնդման կարեւորագույն պայմաններից է:
Նշենք, որ սպորտի ոլորտում Հայաստան-ԼՂՀ համագործակցության սիզբը դրվել է 2009-ի ապրիլին Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի կողմից, որի ԼՂՀ կատարած այցի ժամանակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նոր մարզադպրոցի, ֆուտբոլի դաշտերի կառուցման եւ ԼՂՀ սպորտի զարգացման համար մի ամբողջ համալիր նախատեսված առաջադրանքների մասին:

17 июня министр спорта РА Армен Григорян и президент спортивного комитета при правительстве НКР Размик Овсепян подписали соглашение о сотрудничестве руководимых ими структур в сфере спорта в период 2009-2012гг.
Соглашение было достигнуто, исходя из необходимости развития сотрудничества между спортивными ведомствами двух республик.
По словам министра спорта РА Армена Григоряна, сфера спорта является одной из важнейших условий развития и укрепления дружественных отношений между Арменией и Нагорно-Карабахской Республикой.
Отметим, что начало сотрудничества Армения – НКР в сфере спорта было поставлено в апреле 2009 года президентом Национального олимпийского комитета Армении, депутатом Национального Собрания, лидером партии «Процветающая Армения» Гагиком Царукяном, в ходе визита которого в НКР была достигнута договоренность о строительстве новой спортшколы, футбольных полей и целого комплекса других планировочных задач для развития спорта в НКР.