19 Ապրիլ 2002 - 19:00 AMT
ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԱԿԱՆ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿՄԵԿՆԻ ԿՐԱՍՆՈԴԱՐԻ ԵՐԿՐԱՄԱՍ ՀԱԿԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԿԱՍԵՑՆԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ
Մոտակա երկու օրերի ընթացքում վերջնականապես կճշտվի Կրասնոդարի երկրամաս հայկական խորհրդարանական պատվիրակության այցի ժամկետը: Ինչպես հաղորդել է «Արմինֆո» գործակալության թղթակցին արտաքին կապերի խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, պատվիրակության կազմում կլինեն 5-6 պատգամավոր տարբեր խորհրդարանական խմբակցություններից եւ պատգամավորական խմբերից: Պատվիրակությունը կղեկավարի ինքը արտաքին կապերի հանձնաժողովի նախագահը: Հովհաննիսյանի խոսքերով, մշտական կապ է պահպանվում երկրամասի ղեկավարության հետ: Այսօր կայացել է նրա հեռախոսազրույցը երկրամասի փոխնահանգապետի հետ: Նրա կարծիքով առաջընթաց է նկատվում հիմնահարցի լուծման գործում: Հովհաննիսյանը նաեւ նշել է, որ երկրամասի դատախազը մտադիր է դիմել դատարան միգրացիոն ռեժիմի խստացման մասին օրենքի բողոքարկման համար: Հիշեցնենք, որ այդ օրենքը ընդունվել էր երկրամասի դումայի կողմից: Երկրամասի դատախազությունում գտնում են, որ վերը նշված օրենսդրական ակտը ընդունվել է Ռուսաստանի Սահմանադրության նորմերի խախտումներով: Արտաքին կապերի հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ իրավիճակը վերահսկվում էՀայաստանի իշխանությունների եւ անձամբ նախագահի կողմից: Հովհաննիսյանը գտնում է , որ հայկական պատվիրակության այցը Կրասնոդարի երկրամաս կարեւոր նշանակություն կունենա հետագա էքսցեսներից խուսափելու համար:

19 Апрель 2002 - 19:00 AMT
АРМЯНСКАЯ ПАРЛАМЕНТСКАЯ ДЕЛЕГАЦИЯ ОТПРАВИТСЯ В КРАСНОДАРСКИЙ КРАЙ ДЛЯ ПЕРЕГОВОРОВ С МЕСТНЫМ РУКОВОДСТВОМ ПО ВОПРОСУ О ПРЕСЕЧЕНИИ АНТИАРМЯНСКИХ ВЫХОДОК
В течении ближайших двух дней окончательно будет уточнена дата визита армянской парламентской делегации в Краснодарский край. Как сообщил корреспонденту агентства “Арминфо”, председатель парламентской комиссии по внешним связям Ованнес Ованнисян, в составе делегации будет 5-6 депутатов от разных парламентских фракций и групп. Возглавлять делегацию будет сам глава комиссии по внешним связям. По словам Ованнисяна, связь с руководством края постоянно поддерживается. Сегодня состоялся его телефонный разговор с вице-губернатором края. По его мнению, наблюдается прогресс в решении проблемы. Ованнисян также отметил, что прокурор края намерен обратиться в суд для обжалования принятого краевой думой закона об ужесточении миграционного режима, что фактически и стало поводом для активизации антиармянских настроений. В прокуратуре края считают, что вышеназванный законодательный акт принят с нарушениями норм Конституции России. Глава комиссии по внешним связям подчеркнул, что ситуация находится под наблюдением властей Армении и лично президента страны. Ованнисян считает важным визит армянской делегации в Краснодарский край для того, чтобы на месте ознакомиться с ситуацией и предотвратить возможные эксцессы в будущем.