1 Ապրիլ 2002 - 19:02 AMT
ԱՄՆ-Ի ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԼՈԲԲԻՆ ԿՀԱՍՆԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻՆ ԵՎ ՂԱՐԱԲԱՂԻՆ ՀԱՏԿԱՑՎԵԼԻՔ ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ ՕԳՆՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԿԻՆ ԾԱՎԱԼՆԵՐԻ ՊԱՀՊԱՆՄԱՆԸ
Ամերիկայի Հայկական Ազգային Կոմիտեն ջանք չի խնայի, որպեսզի Հայաստանին տրվելիք ամերիկյան օգնության նախկին ծավալները պահպանվեն: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է ԱՀԱԿ-ի գործադիր տնօրեն Արամ Ղամբարյանը: Հիշեցնենք, որ Սպիտակ տունը հանդես է եկել նախաձեռնությամբ` կրճատել 2002 թվականին Հայաստանին հատկացվելիք ամերիկյան օգնության ծավալները` 90- ից մինչեւ 70 միլիոն դոլար: ԱՀԱԿ-ի տնօրենը վստահություն է հայտնել, որ հայկական լոբբիին կհաջողվի համոզել կոնգրեսականներին` հաստատել այն օգնության չափը, որը գերազանցում է վարչակազմի կողմից առաջարկված չափին: Ղամբարյանի խոսքերով` ԱՀԱԿ-ի հետ համագործակցող կոնգրեսականները մտադիր են հասնել այն բանին, որպեսզի պահպանեն Ղարաբաղին տրվող ԱՄՆ օգնության չափը: Հայկական լոբբին աջակցում է նաեւ հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության զարգացմանը: Ընդ որում ԱՀԱԿ-ը ուշադրություն է հատկացնում ոչ միայն ԱՄՆ դաշնային մարմինների հետ Հայաստանի շփումներին, այլեւ օգնում է կապ հաստատել Երեւանի եւ առանձին նահանգների մայրաքաղաքների միջեւ: Հայկական ազգային կոմիտեի ջանքերի շնորհիվ Երեւանում շուտով կբացվի Կալիֆորնիայի առեւտրա-տնտեսական ներկայացուցչությունը:

1 Апрель 2002 - 19:02 AMT
АРМЯНСКОЕ ЛОББИ США БУДЕТ ДОБИВАТЬСЯ СОХРАНЕНИЯ ПРЕЖНИХ ОБЪЕМОВ АМЕРИКАНСКОЙ ПОМОЩИ АРМЕНИИ И КАРАБАХУ
Армянский Национальный Комитет Америки приложит усилия к тому, чтоб добиться сохранения прежних объемов американской помощи Армении. Об этом заявил на состоявшейся в Ереване пресс-конференции исполнительный директор АНКА Арам Хампарян. Напомним, что Белый дом выступил с инициативой сократить в 2002-м году объемы американской помощи Армении с 90 миллионов до 70-и. Директор АНКА выразил уверенность в том, что армянскому лобби удастся убедить конгрессменов утвердить размер помощи, превышающий тот, который предлагается администрацией. Именно так было в прошлом году. По словам Хампаряна, конгрессмены, сотрудничающие с АНКА, намерены добиваться сохранения прямой помощи США Карабаху. Армянское лобби содействует также развитию американо-армянского экономического сотрудничества. Причем АНКА уделяет внимание не только контактам Армении с федеральными органами США, но и помогает наладить связи между Ереваном и столицами отдельных штатов. Результатом усилий, приложенных Армянским национальным комитетом, скоро станет открытие в Ереване торгово-экономического представительства Калифорнии.