Հոկտեմբերի 9-ին Երեւանում տեղի է ունեցել Իսպանիայի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վիսենտե Դել Բոսկեի մամլո ասուլիսը, որի սաները հոկտեմբերի 10-ին արտագնա հանդիպում կունենան Հայաստանի հավաքականի հետ: Նշենք, որ մամլո ասուլիսում հայ լրագրողների բախտը չբերեց, քանի որ թարգմանիչը խեղաթյուրում էր եւ սխալ էր թարգմանում իսպանացի մասնագետի խոսքը: Այնուամենայնիվ հաջողվեց հասկանալ Վիսենտե Դել Բոսկեին:
«Ես ուրախ եմ, որ մեր առջեւ այժմ կոնկրետ խնդիր չի դրված, ինձ համար այժմ կարեւոր է ոչ թե կոնկրետ ֆուտբոլիստի մասնակցությունը խաղին, այլ տակտիկական խնդիրները: Կարեւոր է նաեւ, թե որքանով է թիմը համախմբված գործում, որ իմ սաների փոխըմբռնումը ամրապնդվի: Դա չի նշանակում, թե մենք չենք ձգտելու հաղթանակի: Մենք միշտ դաշտ ենք դուրս գալիս մեկ նպատակով` հաղթելու»,-ասել է իսպանացիների մարզիչը:
Դել Բոսկեն նշել է նաեւ, որ Բոսնիայի հավաքականը փլեյ-օֆին հասնելու ավելի մեծ հավանականություն ունի, քան Թուրքիան:
«Բոսնիայի հավաքականը փլեյ-օֆ անցնելու մեծ հնարավորություն ունի, սակայն խաղը Էստոնիայի հավաքականի հետ եւս դժվար է լինելու, իսկ Թուրքիան միշտ մարտական թիմ է եղել եւ կարծում եմ, որ կպայքարի ուղեգրի համար մինչեւ վերջ: Այսօր ֆուտբոլում ուժերը քիչ թե շատ հավասար են: Եվ ես չեմ զարմանա, եթե Արգենտինայի ու Պորտուգալիայի հավաքականները չկարողանան դուրս գալ փլեյ-օֆ»,-ասել է Դել Բոսկեն:
Իսպանիայի հավաքականը հանդիպումից հետո եւս 2 օր կհյուրընկալվի Հայաստանում` նախապատրաստվելու համար Բոսնիայի հավաքականի հետ հաջորդ խաղին: Հոկտեմբերի 11-ին եւ 12-ին Իսպանիայի հավաքականը մարզումներ կանցկացնի Երեւանում, իսկ հաջորդ օրը կմեկնի Բոսնիա, որտեղ հոկտեմբերի 14-ին կանցկացնի խմբային փուլի վերջին հանդիպումը:

9 октября в Ереване состоялась пресс-конференция главного тренера сборной Испании Висенте Дель Боске, чьи подопечные 10 октября проведут выездную встречу против сборной Армении. Отметим, что на пресс-коференции армянским журналистам не повезло, поскольку переводчик искажал и неправильно переводил речь испанского специалиста. Тем не менее, Дель Боске понять удалось.
«Я рад, что сейчас перед нами нет конкретной задачи и сейчас для меня важно не участие конкретного футболиста в матче, а будем решать тактические задачи. Также важна сыгранность команды, чтобы укрепилось взаимопонимание моих подопечных. Это не значит, что мы не будем стремиться одержать победу. Мы всегда выходим на поле с одной целью – победить», – сказал наставник испанцев
Дель Боске также отметил, что у сборной Боснии больше возможностей пробиться в плей-офф раунд, чем у Турции.
«У сборной Боснии больше возможностей пробиться в плей-офф раунд, но игра со сборной Эстонии также будет нелегкой, а Турция всегда была боевой командой и думаю, что будет сражаться за путевку до конца. Сегодня в футболе силы более или менее равные. И я не удивлюсь, если сборные Аргентины или Португалии не сумеют пробиться в плей-офф», – отметил Дель Боске
Сборная Испании после встречи еще два дня будет гостить в Армении, как сказал Дель Боске, чтобы подготовиться к следующему матчу против сборной Боснии: 11 и 12 октября сборная Испании в Ереване проведет тренировки, а на следующий день отбудет в Боснию, где 14 числа проведет последнюю встречу группового этапа.