7 Մարտ 2002 - 14:34 AMT
ԵՎՐԱԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԻ ԿՈՂՄԻՑ ԸՆԴՈՒՆՎԱԾ ԿՈՎԿԱՍՈՒՄ ԵՎՐԱՄԻՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ԲԱՆԱՁԵՎԸ ԱՎԵԼԻՆ Է, ՔԱՆ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՃԱՆԱՉՈՒՄԸ, ՀԱՄԱՐՈՒՄ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԳՆ ՂԵԿԱՎԱՐԸ
«Դա լուրջ քաղաքական փաստաթուղթ է, որը սահմանում է Եվրամիություն-Կովկաս համագործակցության շրջանակը»,- հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը Եվրախորհրդարանի կողմից փետրվարի 28-ին ընդունված բանաձեւի կապակցությամբ, որը կոչ է անում Անկարային ճանաչել Օսմանյան Թուրքիայում 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության փաստը, վերացնել Հայաստանի շրջափակումը եւ պայմաններ ստեղծել տարածաշրջանի խաղաղ զարգացման համար: Հայաստանի արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ այդ փաստաթուղթը «ավելին է, քան պարզապես ցեղասպանության ճանաչումը»: «Ողջունելի է, որ Եվրամիությունը հատուկ նշանակություն է տալիս Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային համագործակցությանը եւ մենք հավանություն ենք տալիս բանաձեւում ներկայացված առաջարկին երեք կովկասյան պետությունների եւ ԵԽ միջեւ կոնֆերանս անցկացնելու վերաբերյալ` տարածաշրջանային համագործակցության ռազմավարության մշակման նպատակով: Դա կնպաստի խաղաղության եւ ժողովրդավարության հաստատմանը, սոցիալական եւ մշակութային զարգացմանը, տնտեսության աճին, ինչպես նաեւ բնապահպանության ոլորտում ընդհանուր հիմնախնդիրների լուծմանը»,- ընդգծել է Օսկանյանը:

7 Март 2002 - 14:34 AMT
ПРИНЯТАЯ ЕВРОПАРЛАМЕНТОМ РЕЗОЛЮЦИЯ ПО ПОЛИТИКЕ ЕВРОСОЮЗА НА КАВКАЗЕ – НЕЧТО БОЛЬШЕЕ, ЧЕМ ПРИЗНАНИЕ ГЕНОЦИДА, СЧИТАЕТ ГЛАВА МИД АРМЕНИИ
“Это серьезный политический документ, определяющий четкий круг
сотрудничества Евросоюз-Кавказ”, – заявил министр иностранных дел
Армении Вардан Осканян по поводу принятой 28 февраля Европарламентом резолюции, призывающей Анкару признать факт геноцида армян в Османской Турции в 1915 году, ликвидировать блокаду Армении и создать условия для мирного развития региона. Глава внешнеполитического ведомства Армении отметил, что этот документ является “нечто большим, чем просто признание геноцида”. “Приветственно, что Евросоюз уделяет особое внимание региональному сотрудничеству на Южном Кавказе и мы одобряем представленное в резолюции предложение о проведении конференции между тремя кавказскими государствами и ЕС, целью которой станет разработка стратегии регионального сотрудничества, что будет способствовать установлению мира, демократии, социальному и культурному развитию, росту экономики, а также решению общих проблем в сфере экологии”, – подчеркнул Осканян.